10 Ocak 2020 Cuma

DİKKAT TELEFONUNUZU SAKIN BU ŞEKİLLERDE KULLANMAYIN

Akıllı telefon kullanımı günden güne artıyor. Sabahları bir alarm için telefonunuzu kendinize yakın tutuyor hatta sağlık amacıyla uykunuzun kalitesini programlardan gözlemliyor olabilirsiniz. Ancak, cep telefonu iyi bir uyku aracı değil! Telefonunuzun gün içinde fark ettiğinizden daha fazla size zarar verdiğini biliyor muydunuz? İşte cep telefonunuzun sağlığınıza gösterdiği 5 zarar!


Onunla uyumak

Bir cep telefonu temel olarak bir elektromanyetik verici ve alıcıdır. Yani radyo dalgaları yayar. Henüz kanıtlanmamış olmasına rağmen, araştırmalar uzun süre maruz kalınan bu dalgaların beyni olumsuz etkilediğini söylemeye devam ediyor. Uyku esnasında, sizi uyandırabilir ve uykusuz kalmanıza neden olabilir. Bu noktada uyurken cep telefonunuzu mutlaka başka bir odada tutmanız ya da tamamen kapatmanız daha iyi olacaktır. Eğer bunları yapamıyorsanız, telefonunuzu mutlaka uçak moduna alarak uyuyun.


Uzun süre mavi ışığa maruz kalmak

Mavi ışık baş ağrısına, göz ve görme problemelrine neden olur. Melatonin hormonu yani uyku hormonu özellikle karanlıkta salgılanan bir hormon türüdür.Ancak ekrandan gelen ışık melatonin salgılanmasını büyük ölçüde etkiler ve uyku düzeninizi bozar. Eğer gece telefon kullanacaksanız, mutlaka telefonunuzdaki ışık seviyelerini sıfırlayarak kullanın.


Düşük sinyal ile kullanma 

Zayıf bir sinyal durumu, telefonunuzun bir verici olarak daha güçlü sinyal verdiğini ve daha fazla enerji sağladığı anlamına gelir. Bu da demek oluyor ki düşük sinyalde telefon kullanmak sağlığınıza oldukça zararlıdır. Düşük sinyalde olan telefonları mümkün olabildiğince kendinizden uzak tutmalısınız. Ayrıca bu durum telefonunuzun hızlıca ısınmasına sebep olur ve bu da büyük bir tehlike oluşturabilir.


Cildinizle temas halinde olması

Telefonunuzu vücüdunuza her yakın tuttuğunuzda cildiniz ısıyı küçük parçalarda kolayca emmeye başlar. Yani radyasyon kolayca vücudunuza girer. Özellikle cep telefonu ile konuşurken kulaklık veya hoparlör kullanmayı ihmal etmeyin.


Kötü bir duruş ile ekrana bakmak

Cep telefonlarının kullanımının tenosinovit gibi başparmak yaralanmalarına neden olduğu bilinen bir gerçektir . “Metin boynu” sendromu olarak adlandırılan başka bir cep telefonu hastalığı da mevcut. Adından da anlaşılacağı gibi, ekrana bakmak için boynunuzu öne doğru eğdiğinizde, servikal omurganızdaki stres yavaş yavaş arta ve zaman geçtikçe boynunuzun hissettiği ağırlık, gerçek kafa ağırlığınızdan 5 kat daha fazla olabilir. Bu boyun ağrısı ve duruş anormalliklerine neden olur. Boynunuzu olabildiğince düz tutarak, telefonunuzu göz hizasında tutun.