11 Ocak 2020 Cumartesi

Efsane rolleri ıskalayan 10 ünlü oyuncu

Sinema tarihi dramatik hikayelerle dolu. Rastlantılar sonucu en çok sükse yapmış filmlerde rol alanlar kadar büyük rolleri kaçırmış yıldızlar da var. 
Efsane rolleri ıskalayan 10 ünlü oyuncu

10- Sean Connery - Gandalf

10- Sean Connery - Gandalf
Yüzüklerin Efendisi serisinde Gandalf'a Ian McKellen hayat veriyordu. İyi ki de öyle oldu. Sean Connery, rol teklifini ilk aldığında senaryoya çalışmaya başlayıp, bir süre sonra "fantazi hikayelerden pek anlamıyorum" diyerek rolü reddetmişti. Kendisi pişman mıdır bilemeyiz fakat Yüzüklerin Efendisi ve Gandalf karakteri ölümsüzleşti. Haliyle Ian McKellen da...

9- Will Smith - Neo

9- Will Smith - Neo
Will Smith, Matrix serisinde Neo'yu oynaması için teklif aldı. Filmdeki konsepti çok karışık bulması ve gişede başarısız olma ihtimalinin yüksek olduğunu düşünmesi, rolü reddetmesine neden oldu. Filmin ve Neo'yu oynayan Keanu Reeves'in şu anda nasıl bir konumda olduğu malum.

8- Al Pacino - Han Solo

8- Al Pacino - Han Solo
Star Wars'un efsane karakteri Han Solo için ilk başta Al Pacino düşünmüştü. Al Pacino hem o dönemki yoğunluğu hem de diğer film projeleri yüzünden bu karakteri reddetti. Rolü Harrison Ford aldı ve tarihin en kült filmlerinden biri haline gelen Star Wars, Harrison Ford'u bir süperyıldız haline getirdi. Al Pacino ise Star Wars'ta oynamamış olmasına rağmen bir süperstar. Ya bir de oynasaydı?

7- Jack Nicholson - Michael Carleone

7- Jack Nicholson - Michael Carleone
Jack Nicholsun, Carleone'yi oynamak için gün sayarken 'The Godfather' filminin başarılı olacağından emindi. Ancak "Bir Kızılderili rolünü sadece bir Kızılderili oynamalıdır" atasözüne uygun şekilde düşündüğü için rolü bir İtalyan'ın oynaması gerektiğine inandı. Bu etik anlayış, rolün İtalyan kökenli Al Pacino'ya gitmesini sağladı. Karakter, tarihin en ikonik kötü adamı oldu.

6- John Travolta - Forrest Gump

6- John Travolta - Forrest Gump
John Travolta, Forrest Gump filminde oynamaktan vazgeçtiğinde ne kadar büyük bir hata yaptığının farkında değildi. 1994'te vizyona giren film ABD'nin en yüksek hasılatını elde etti. Travolta yerini Forrest'ı canlandıran Tom Hanks bu rolle Oscar ödülü aldı. Travolta yıllar sonra aldığı karardan duyduğu pişmanlığı itiraf etti.

5- Mel Gibson - Batman

5- Mel Gibson - Batman
Tim Burton'ın 1989 yılındaki uyarlamasında Mel Gibson, Bruce Wayne rolüne çok yaklaşmıştı. Filmin hayal kırıklığı yaratacağını düşünen Mel Gibson, vakit kaybı olarak gördüğü için rolü bıraktı. Film her ne kadar 'çok karanlık' olarak eleştirilse de başarısının önüne geçmedi. Yapılmış en iyi Batman uyarlaması olarak tarihe geçti.

4- Jim Carrey - Edward Makaseller (Scissorhands)

4- Jim Carrey - Edward Makaseller (Scissorhands)
Karakteri düşününce aslında Jim Carrey'ye ne kadar uyduğunu görebilirsiniz. Şaşkın, korkak ve genellikle mimikleriyle öne çıkan Edward Makaseller karakteri ne yazık ki Jim Carrey tarafından reddedilmiş. Bu tip ilginç rollerin adamlarından biri olan Johnny Depp ise Edward karakteri sayesinde önemli bir eşik atlamıştı.

3- Dougray Scott - Wolverine

3- Dougray Scott - Wolverine
Wolverine karakteri için Hugh Jackman'dan önce düşünülen isim Dougray Scott'tı. Scott tam da o dönemde Görevimiz Tehlike 2'de Tom Cruise'la beraber oynamak için teklif aldı. Filmdeki kötü adamı canlandıracak olan Scott, Görevimiz Tehlike'de rolü yüzünden X-Men'in 2 ay gecikmesine neden olunca rolden çıkarıldı ve büyük bir şansı kaybetti.

2- Michelle Pfeiffer - Clarice Sterling

2- Michelle Pfeiffer - Clarice Sterling
Kuzuların Sessizliği'nde Clarice Sterling rolü için Michelle Pfeiffer düşünüldü. Senaryoyu ve karakteri okuyan Pfeiffer, senaryonun aşırı şiddet içermesi ve rahatsız edici sahneler yüzünden rolü kabul etmedi. Onun yerine Jodi Foster oynadı ve En İyi Kadın Oyuncu dalında Oscar aldı.

1- Jeremy Irons - Hannibal Lecter

1- Jeremy Irons - Hannibal Lecter
Jeremy Irons, Kuzuların Sessizliği'nde Doktor Hannibal Lecter'ı oynaması için düşünülen ilk kişiydi. Pfeiffer gibi o da filmde gereğinden fazla şiddet sahnelerinin olduğunu ve azaltılırsa oynayacağını belirtti. Yönetmen Jonathan Demme geri adım atmadı ve rol Anthony Hopkins'e gitti. Hopkins'in kariyerinde dönüm noktası olan film, kült filmler arasına girdi.