24 Ocak 2020 Cuma

kandilli rasathanesi müdürü prof dr haluk özener ve arkadaşları açıklamada bulunarak kısa kısa şunları söyledi


- doğu anadolu fay hattı geçmişten beri oldukça aktif bir fay hattıdır. en son yaklaşık 150 sene önce bölgede 7.1 şiddetinde deprem olmuştur.
- bu deprem şaşırtıcı değildir. 2011 van depreminden sonra bölgede ciddi deprem olmamıştır çünkü (her sene 1cmlik kayma düşünüldüğünde).
- deprem önce 6,8 sonra 6,4 şimdi ise 6,6 büyüklüğünde ölçülmüştür kesin değer önümüzdeki günlerde ortaya çıkacaktır. ancak merkezde 7 büyüklüğünde hissedildiği tahmin edilmektedir.
- fay hattında tıpkı kuzey anadolu fayında olduğu gibi sismik boşluklar mevcuttur: van ve erzurum civarlarında. buralarda deprem olma ihtimali yüksektir tıpkı marmara’da olma ihtimali gibi.
- bölgedeki yapı stoğu ne yazık ki dökme/kerpiç olduğundan mal ve can kaybı ya da hasar görme durumları ne yazık ki olasıdır. bu sebeple hasarlı evler hemen şimdi olmasa da birden çökebilme riskine sahiptir. dikkatli olunmalıdır.
- anaşokta 40 kmlik bir fay kırılmış 75 km2lik bir alanda artçılar hissedilecektir.
-şimdiye kadar 30dan fazla artçı olmuştur ve 1 haftaya kadar da giderek azalarak devam etme ihtimali vardır bu durumun.
- yakın zamanda sırasıyla marmara, akhisar, ankara ve şimdi de elazığ’da olan depremlerin birbiri ile bağlantısı yoktur. ancak bunlar göstermiştir ki ülkemiz oldukça hareketlidir. deprem durdurulamaz ve müdahale edilemez doğal bir durumdur. dolayısı ile ne zaman olacaktır diye düşünmektense tedbirlerin ivedi şekilde alınması gerekmektedir.