27 Ocak 2020 Pazartesi

SON DAKİKA: ELAZIĞ'A YAPILACAK RESMİ YARDIMLAR BELLİ OLDU, DİKKAT ÇEKEN DETAY

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun destek programında yer alan yardımları şöyle açıkladı:
– Ağır hasarlı ve yıkılacak evler için 30 bin lira, acil kira ödeneği olarak da 11 bin lira olmak üzere toplam 41 bin lira verilecek. Orta hasarlı evler için hemen 5 bin lira acil yardım ödeneği, 27 bin lira uzun vadeli faizsiz güçlendirme kredisi vereceğiz. Köylerde yıkılan evler için de 16 bin lira destek vereceğiz.
“GÜNDE 50 BİN KUMANYA DAĞITILACAK”
– Şu ana kadar bölgeye 24 bin 402 çadır ve  400 genel amaçlı çadır sevk edildi. Elazığ ve Malatya’da günlük olarak 50 bin kumanya dağıtılacak.
– 45 barınma merkezimiz var. Okullarımız, spor salonlarımız, gençlik merkezlerimiz, taziye evlerimiz, 50’ye yakın kıraathane açık. Elazığ’da 1000 konteynerden oluşan 1000 ailenin barınacağı  geçici konaklama merkezini sevkine 10 gün içinde başlıyoruz. Malatya’da 5 bin kişilik konteyner kentimiz var, o da hazırlanıyor.
“ELAZIĞ’A 2 BİN KONUT İNŞA EDİLECEK”
Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum da hasarlı bina sayılarıyla ilgili bilgi verdi:
– Bugün itibarıyla Elazığ merkez, Sivrice ve Maden’de 50 yıkık binamız mevcut. 308 ağır hasarlı, 150 de orta hasarlı binamız mevcut. Bu binalarımızdan 22 tanesi acil yıkılacak binalardan oluşuyor. 500 kişilik ekibimizle hasar tespit çalışmalarına devam ediyoruz. Arkadaşlarımız bu çalışmaları titizlikle yapmaya devam ediyor.
– Elazığ’a 2 bin konut inşa edeceğiz, etüt çalışmaları bugün itibariyle başladı. Zemin artı 3-4 katı geçmeyecek şekilde yapacağız. Mustafa Paşa Mahallesi’nde kentsel dönüşüm projesi başlatacağız.

sozcu.com.tr