11 Ocak 2020 Cumartesi

"Türkiye cinsel açlığın kalesidir" konusu ile ilgili ekşisözlükten muazzam bir yazı

kaynak:   https://eksisozluk.com/entry/76332282


marjinal fayda ile alakalıdır. sadece cinsellik değil hayatın her alanında marjinal fayda bir ürüne , hizmete, olguya olan ilginin yükselmesi, tepe noktasına çıkması ve sonra azalmasını tarif edebilir.

mesela plaja gittiğinizde bikinili kadın görünce bunu normal karşılıyorsunuz, çünkü etrafta yüzlerce bikinili kadın var, bunun marjinal faydası sıfıra yakındır. fakat o kadınlardan bir tanesini markette alışveriş yaparken görürseniz bunun marjinal faydası çok yüksektir.

aynı şekilde londra'da sokakta öpüşen yaşlı amcalar görürseniz bunu garipsemezsiniz çünkü gerek oradan gelen bildirimler gerekse o ana kadar yaşadığınız tecrübe bu görüntünün marjinal faydasını sizin zihninizde düşürmüştür. şaşırmazsınız ama sivas'ta ulu orta yiyişen dayılar gördüğünüzde bunun marjinal faydası tepe noktasındadır.

uzatmaya gerek yok aynı şeyi diğer alanlara uygulayabilirsiniz. kısacası cinsel açlığın sebebi insanların cinselliği gerektiği kadar yaşayamamasıdır.

burada medeniyetin çizgisi de marjinal faydanın yüksek olduğu noktalarda insanların vereceği tepkilerde yatıyor.

kendini yetiştirmiş insan böyle kendi hayatına göre ekstrem olan durumlarla karşılaştığında vereceği tepkilerin ölçüsünü bilir.

dolayısıyla bir erkek ve bir kadın'ın reşit ama genç yaşta birlikte olması durumunda kadın, erkeğin bunu oturup bütün arkadaşlarına ayrıntılarıyla anlatmayacağına, video'ya çekip internete koymayacağına, suistimal etmeyeceğine inanmalıdır. fakat genel erkek profili iki dekolte gördüğünde bir mini etek gördüğünde birbirini itip kakmaya başlayan, pancar motoru gibi garip sesler çıkaran, ya da sürekli cinselliğin ne kadar kutsal ne kadar özel olduğundan bahseden ve dolayısıyla evlilik öncesi cinselliği fuhuşla bir tutan erkeklerden oluştuğu için kadınlar da bu ekstrem durumlardan kendini sakınmakta ve toplum beklenen marjinal fayda düzeyine asla ulaşamamaktadır.

yani ilk sorumluluk erkek çocuğu olan ailelerde.

erkek çocuklarınızı yukarda sıraladığım ve benzeri aptalca fikirlerle güdülerle büyütmeyin, sen erkeksin herkesi sikersin ama karın bakire olsun anlayışını çocuklarınıza yerleştirmeyin.

kadınlara önce kadın oldukları için değil insan oldukları için değer vermeyi öğretin, bebeğiniz 2 yaşındayken aptal aptal beşik kertmesi, evlilik şakaları yapmayın mesela, oğullarınıza, kızlarla arkadaş olunabileceğini öğretin. büyükdüklerinde arkadaşlıkları başka bir noktaya evrilirse bu kendiliğinden olsun. her kadına bir ya da birkaç delik olarak bakmasınlar.

bu zihniyeti topluma yayabilirsek ondan sonra kadınların cinsel özgürlüğünden bahsedebiliriz ve ondan sonra toplumsal bir kalkınmadan bahsedebiliriz.

şu anda genel prototipe bakarsanız hayatını bu tür baskılardan uzak yaşayanlar ve zihnini aptalca hikayelerle çöplüğe döndürmüş hayatını kilitlemiş olanlar arasındaki farkı siyah ve beyaz farkı kadar net görebilirsiniz.