28 Ocak 2020 Salı

Yerli otomobilin fiyatını merak edenler için ilk açıklama

Türkiye'nin yerli otomobil konusunda en çok merak ettiği konulardan bir tanesi de fiyatı. Ön gösterim ve ardından yapılan açıklamalarda yetkililer, bu konuya hiç girmemişlerdi. Ancak Karakaş'ın son açıklamalarıyla birlikte, artık yerli otomobilin fiyatı hakkında tutarlı bir tahminde bulunabileceğimizi söyleyebiliriz. Çünkü Karakaş'ın açıklamaları, yerli otomobilin fiyatının hangi aralıkta olduğunu açıkça gösteriyor.
Yerli otomobil
Karakaş, yerli otomobil ile ilgili fiyat vermenin doğru olmadığını, çünkü hem üretim sürecine kadar önemli bir sürenin olduğunu hem de fiyat açıklamasının rakiplere bilgi aktaracağını söylüyor. Piyasadaki C-Suv segmentindeki araçların rehber olabileceğini ifade eden Karakaş, içten yanmalı motorlu araçlarla rekabet edebileceğini söylüyor.
Genel olarak baktığımızda, C-Suv segmentinde satışta olan araçların fiyat aralığı 250 bin ila 300 bin TL aralığında değişiyor. Karakaş'ın açıklamalarını göz önünde bulundurduğumuzda, yerli otomobil bugün piyasaya sürülse fiyatının bu civarlarda olacağı aşikar. Ancak elbette gerçek fiyat, 2022 yılındaki sektör koşullarına göre belirlenecek.