27 Şubat 2020 Perşembe

27 şubat 2020 rusya açıklaması


Suriye'nin İdlib kentindeki gelişmelerle ilgili Rusya, Türkiye'yi "isyancılara silah ve insansız hava aracı desteğinde bulunarak Suriye anlaşmasını ihlal etmekle" suçladı.
Türkiye'nin çatışmasız bölgeye topçu atışları ile yasadışı silahlı güçlere yardım ettiğini ve bu şekilde Soçi Anlaşması'nı ihlal ettiğini belirten Rus makamlar, Rusya'nı Suriye Temsilcisi Oleg Jouravlev'in aktardığı bilgileri referans vererek, salı günü bölgede bir Türk insansız hava aracının da düşürüldüğünü duyurdu.

Sosyal medya paylaşımları ve Ankara'da acil güvenlik toplantısı

Sosyal medyada da bölgeden geldiği ileri sürülen henüz teyit edilmemiş ancak endişe verici başka görüntüler ve iddialar da paylaşılmaya devam ederken Ankara gelişmelere ilişkin acil toplantı kararı verdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan başkanlığında gerçekleşecek olan acil güvenlik toplantısının kısa süre içerisinde başlaması öngörülüyor.

ABD ile telefon görüşmesi

Öte yandan, ABD Savunma Bakanlığınca (Pentagon), Savunma Bakanı Mark Esper ve Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar arasındaki telefon görüşmesine ilişkin İdlib konusunda, "Bugünkü telefon görüşmesinde de görüşüldüğü üzere, ABD’nin, Türkiye ve uluslararası toplumla birlikte çalışmasının yollarını arıyoruz.” ifadesi kullanıldı.

Sözcü: "İdlib'deki zalimane saldırganlığı ve insani krizi ele aldılar"

Pentagon Sözcüsü Yarbay Carla Gleason, telefon görüşmesine ilişkin yaptığı açıklamada iki bakanın, "Rusya ve İran tarafından desteklenen Esed rejiminin İdlib’deki zalimane saldırganlığını, bunun Suriye’nin kuzeybatısında medyana getirdiği insani krizi ve Libya’daki durumu" ele aldığını söyledi.