18 Şubat 2020 Salı

Hindistan'da regl kontrolü skandalı, dünya bu haberle çalkalanıyor

link

hindistan'da yaşanan vahim hadise. cehalet ırktan, coğrafyadan bağımsız bir hastalıktır.

--- spoiler ---

hindistan'da tabu sayılan konulardan kadınların regl kanamaları bir kez daha manşetlerde.

geçen salı günü bhuj kentindeki yurtta 68 genç kadının tuvalete götürüldükleri ve tek tek regl olmadıklarını kanıtlamak için külotlarını çıkarmaya zorlandıkları anlaşılıyor.

şikayetçi genç kadınlar, güçlü ve muhafazakar bir hindu grubu olan swaminarayan tarikatına ait shree sahajanand kız enstitüsü'nün öğrencileri.

geçen pazartesi günü kaldıkları yurttan bir görevlinin okulun müdürüne, bazı öğrencilerin regl olan kadınların uyması gerektiği düşünülen kuralları ihlal ettiği yolunda şikayette bulunduğunu anlatıyorlar.

bu kurallara göre regl olan kadınların yemek yenirken diğer herkesten uzakta oturmaları, kendi tabaklarını yıkamaları ve sınıfta en arka sıraye geçmeleri bekleniyor.

öğrencilerden biri bbc'nin gucarat dil bölümü muhabiri prashant gupta'yla konuştu ve yurtta bir liste tutulduğunu ve kadınların regl olduklarında bu listeye isimlerini yazmalarının istendiğini, böylece regl olanların yöneticiler tarafından takip edilebildiğini söyledi.

fakat son iki aydır hiçbir öğrenci gidip bu listeye adını yazmadı. bunun üzerine geçen hafta başında yurttan okula regl olan öğrencilerin mutfağa, tapınağa girip çıktığı ve diğer öğrencilerin arasına karıştığı yolunda şikayet gitti.

öğrenciler bir gün sonra yurt yetkilisi ve okul müdürünün kötü muamelesine maruz kaldıklarını ve iç çamaşırlarını göstermeye zorlandıklarını söylüyorlar.

başlarına geleni "çok yaralayıcı bir deneyim" diye tanımlayan öğrenciler yaşadıklarının kendilerinde travma yarattığını, bir nevi psikolojik işkenceye maruz kaldıklarını da ekliyorlar.
eksisozluk.com