7 Şubat 2020 Cuma

SON DAKİKA: BİR ASTREOİD DÜNYAYA DOĞRU GELİYOR

NASA, büyüklüğü Pisa Kulesi ile Keops Piramidi arasında bir yerlerde olduğu tahmin edilen bir asteroidin bu gece Dünya'nın yakınından geçeceğini açıkladı. Asteroid, Dünya'ya en yakın geçişini ise Türkiye saati ile 3.14'te gerçekleştirecek.
Uzay ajansı NASA, geçtiğimiz hafta gezegenimize doğru geldiği fark edilen bir asteroidin birkaç saat içerisinde Dünya’nın yakınından geçeceğini doğruladı. Ajanstan yapılan açıklamalara göre ‘2019 YU’ adı verilen bu asteroid,  gece saatlerinde geçişini yapacak.
Saatte 58.900 kilometreden daha fazla bir hızla yolculuğuna devam eden asteroid, yapılan tahminler doğru çıkarsa Türkiye saati ile 3.14’te gezegenimize en yakın geçişini yapacak. NASA’nın izleme sistemleri tarafından ilk kez 19 Aralık’ta fark edilen ve '2019 YU' olarak adlandırılan asteroid, aynı zamanda 'Dünya’ya Yakın Cisim' (Near-Earth Object/NEO) olarak da biliniyor. NEO’lar, genel olarak Dünya’nın yörüngesinden geçen yolları izlemesiyle biliniyor.

NASA, asteroidin uzunluğunun 620ile 1400metre arasında olduğunu düşünüyor:

Asteroid
NASA tarafından yapılan asteroit gözlemleri, yaklaşmakta olan kayanın ölçümlerinin 620metre ile 1400metre arasında bir yerlerde olduğunu gösteriyor. Çapı 459 metreden büyük olan asteroidler, NASA bir darbe ihtimali olduğunu belirlerse potansiyel olarak 'tehlikeli' kabul ediliyor. Neyse ki Asteroid YU, Dünya için herhangi bir tehdit oluşturmuyor.
Yapılan hesaplamalara göre asteroid, Dünya’yı teğet geçecek ancak gezegenimize çarpsaydı felakete yol açabileceğinin de altı çiziliyor.