20 Şubat 2020 Perşembe

SON DAKİKA: MSB HULUSİ AKAR'DAN ÇOK ÖNEMLİ AÇIKLAMALAR

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, CNN Türk ekranlarında yayınlanan Gece Görüşü programında gündeme ilişkin değerlendirmelerde bulundu.
Akar 'deki son gelişmelere ilişkin "ile Türkiye arasındaki diyalog devam ediyor. İdlib'de zor kullanmak dahil ateşkesi sağlayacağız. A,B, C planlarımız hazır, yeri gelince uygulanır. mutabakatının arkasındayız, taraflar uysun" dedi. Akar, Rusya'ya ilişkin ise "Rusya ile karşı karşıya gelme niyetimiz yok. Rusya ile Türkiye arasındaki diyalog devam edecek" ifadelerini kullandı.

"REJİMİN KATLİAMA SON VERMESİNİ VE GÖÇÜN ÖNLENMESİNİ İSTİYORUZ"

"Bizim oradaki tek niyetimiz rejimin katliama son vermesi ve böylelikle radikalleşmenin ve göçün önlenmesi" diyen Bakan Akar, "Türkiye Suriye'den ne zaman çıkacak?" sorusuna şu şekilde yanıt verdi:
Anayasa yapılacak, meşru bir seçim yapılacak, meşru bir yönetim olacak, demokrat bir devlet olacak, herkes yerini alacak, biz de yerimizi alacağız.

"ABD BİZİM STRATEJİK ORTAĞIMIZ"

ABD ile ilişkilere de değinen Bakan Akar, "ABD bizim stratejik ortağımız, NATO üyesiyiz" dedi. Akar, "ABD'nin ne gibi bir desteği olabilir?" sorusuna "Ülkemize karşı hem hava, füze tehdidi var, hem de yaşanmış bazı olaylar var. Patriot desteği olabilir" şeklinde yanıt verdi.

S-400 AÇIKLAMASI

Bakan Akar, S-400 hava savunma sistemleri ile ilgili olarak, "Biz bir tercih olarak değil zorunlu olarak S-400'e gittik. Hava savunma tehdidi varken tedbir almayacak mıyız? Kimse kusura bakmasın. Çözümler olsaydı biz Patriot alabilirdik. Hala söylüyoruz, bizim hava savunma sistemine ihtiyacımız var" açıklamasını yaptı.