7 Mart 2020 Cumartesi

ASTREOTİN BİRİ DÜNYAYA DOĞRU GELİYOR


Bir asteroitin Dünya'ya çarpma ihtimali için yeni uyarı!

Daha önce defalarca duyduğumuz “Bir asteroit Dünya’ya yaklaşıyor” benzeri açıklamalara bir yenisi daha eklendi. Bir uzman, “Dev asteroit Dünyaya çarpabilir” uyarısı yaparak korkutan durumu gözler önüne serdi.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), bir kilometrenin üzerinde boyuta sahip ve Dünya’ya yakın bulunan gök cisimlerini keşfetme konusunda yüzde 90 oranında başarılı. Bu da henüz tespit edilmemiş yüzde 10 oranında tehlikeli asteroitlerin varlığına işaret ediyor.

“Dev asteroit Dünya’ya çarpabilir” uyarısı

Dave McKee isimli veri bilimcisi, Rusya’nın Çelyabinsk şehrine düşen asteroide dikkati çekti.
<!-- Admatic inpage x Ad Code END -- Bennu ve Apothis gibi asteroitlerden değil, hakkında herhangi bir bilgiye sahip olmadığımız asteroidlerden korkmamız gerektiğini söyledi.


2013’te düşen 20 metrelik söz konusu asteroit, pencerelerin parçalanmasına ve binden fazla insanın yaralanmasına neden olmuştu. Uzmanlar, bu olayı tahmin edememişlerdi. Dolayısıyla gelecekte Dünya’nın daha yıkıcı bir asteroit çarpmasına sahne olacağından endişe ediliyor.

Soru-cevap sitesi Quora üzerinden açıklama yapan Dave McKee, henüz görmediğimiz önemli bir asteroidin gezegenimize düşme ihtimalinin, görmediğimizden daha yüksek olduğunu söyledi.