3 Mart 2020 Salı

DÜNYA MERKEZ BANKALARI FAİZ İNDİRİMLERİ İÇİN SIRAYA GEÇTİ

Korovirüsün küresel ekonomiye olumsuz etkileriyle giderek artmasıyla birlikte merkez bankalarından gelebilecek parasal destek beklentileri arttı. Traderlar para otoritelerinin uyum içerisinde faiz indirimlerine gidebileceğini düşünüyor.
Para piyasaları, Avustralya Merkez Bankası'nın (RBA) bugün faizleri rekor düşük seviyeye çekmesinin ardından Kanada MB'nin de Çarşamba günkü toplantısında harekete geçmesini bekliyor.
Bununla birlikte G – 7 ülkelerinin hazine bakanları ve merkez bankacılarının Salı günü gerçekleştirdiği görüşmeden net bir sonuç çıkmaması, piyasada hayal kırıklığı yarattı. Toplantıdan ihtiyaç halinde mali önlemler de olmak üzere koordine hareket etme mesajı çıkmasına karşın somut bir taahhüt olmadı.
Kanada Merkez Bankası
Karar günü: 4 Mart
Mevcut faiz: % 1.75
Olağan indirim ölçeği: 25 baz puan
Traderların bu ayki beklentisi: Piyasalar yüzde 99 ihtimalle faiz indirimi fiyatlıyor. Banka, 2017 ortasından bu yana toplam beş kez faiz indirimine gitmişti. 50 bp indirim ihtimali yüzde 22.
Avrupa Merkez Bankası
Karar günü: 12 Mart
Mevcut faiz: - % 0.5 (Mevduat faizi)
Olağan indirim ölçeği: 10 baz puan
Traderların bu ayki beklentisi: Traderlar yüzde 60 ihtimalle negatif bölgede daha da derine inileceğini fiyatlıyor. Bununla birlikte böyle bir hamlenin teşvik etkisi de sorgulanıyor.
Fed
Karar günü: 18 Mart
Mevcut faiz: % 1.50 (Alt bant)
Olağan indirim ölçeği: 25 baz puan
Traderların bu ayki beklentisi: Yüzde 100 ihtimalle 25 bp, yüzde 90 ihtimalle 50 bp faiz indirimi bekleniyor. Planlanan toplantı tarihi dışında indirime gidilebileceğine ilişkin spekülasyon da mevcut.
Japonya Merkez Bankası
Karar günü: 19 Mart
Mevcut faiz: - % 0.10
Olağan indirim ölçeği: 20 baz puan
Traderların bu ayki beklentisi: Faiz indirimine en uzak görülen merkez bankası BoJ. Para piyasaları yüzde 25 ihtimalle indirim fiyatlıyor.
İngiltere Merkez Bankası
Karar günü: 26 Mart
Mevcut faiz: % 0.75
Olağan indirim ölçeği: 25 baz puan
Traderların bu ayki beklentisi: Bu ay yüzde 95 ihtimalle faiz indirimine gidilmesi bekleniyor. Bununla birlikte yeni Başkan Andrew Bailey'nin görüşlerine ilişkin fazla bir bilgi bulunmuyor.

BLOOMBERG