3 Mart 2020 Salı

Dünya sağlık örgütünden çok acı açıklama geldi

Dünya genelindeki koronavirüs ölümleri 3 bini geçti. Ölümlerin çoğu Çin'de görülürken, Çin dışında Çin'de olduğundan dokuz kat daha fazla yeni vaka ortaya çıktı. Dünya Sağlık Örgütü (WHO) dünyanın koronavirüs salgınında daha önce görülmemiş bir durum yaşadığını söyledi.

"BAŞKA ÇAREMİZ YOK"

Dr. Tedros "Virüsü geriletebiliriz" derken, koronavirüsle ortaya çıkan Covid-19 hastalığının "çıkışı bulunmayan bir yol" olmadığını vurgularken, ülkelerin çabuk ve etkin bir şekilde harekete geçmesiyle virüsle mücadele edilebileceğini belirtti.
Tedros "Şimdi harekete geçmekten başka bir çaremiz yok" dedi.
Dr.Tedros'un başlıca tavsiyesi, virüsle mücadelede her yer için geçerli tek bir yöntem olmadığı için, her ülkenin kendi durumuna bakması oldu. Tedros "Her ülke kontrol altına alma önlemleriyle başlayarak kendi yaklaşımını benimsemeli" dedi.

KONTROL ALTINA ALINIYOR

Koronavirüsün "benzersiz özelliklere sahip, benzersiz bir virüs" olduğunu söyleyen WHO Genel Sekreteri, kuruluşun şimdiye dek büyük bir yayılma beklediğini, ancak kontrol altına alma önlemlerinin işe yaradığını ifade etti.
Tedros, koronavirüs vakası bildiren 62 ülkenin 38'indeki vaka sayısının 10 ya da daha az olduğunu söyledi.
Tedros "Sekiz kadar ülke son iki haftadır yeni vaka bildirmedi ve kontrol altına almayı başardılar" dedi.

DÜNYA GENELİNDEKİ DURUM NE?

Şu anda 70 kadar ülkede 90 bine yakın vaka bulunuyor. Vakaların yüzde 90'ından biraz azı Çin'de ve bunların da büyük çoğunluğu virüsün ilk ortaya çıktığı Hubei bölgesinde.
Çin dışındaki 8800 vakanın yüzde 81'i ise dört ülkede. Bu ülkeler İran, Güney Kore, İtalya ve Japonya.
İtalya'da 1835 vaka görülürken, çoğu ülkenin kuzeyindeki Lombardiya ve Veneto bölgelerinde.
İran'da ise 12 kişi daha öldü ve toplam ölü sayısı 66'ya çıktı. Bunlara Dini Lider Ali Hamaney'in üst düzey danışmanlarından Muhammed Mirmuhammedi de dahil.
ABD'nin Washington eyaletindeki yetkililer ise dört kişinin daha öldüğünü söyledi ve buradaki ölü sayısı altıya çıktı.

YENİ ÜLKELERE DE SIÇRADI

İngiltere'de de 39 teyitli vaka var. Portekiz, İzlanda, Ürdün, Ermenistan, Letonya, Senegal ve Andorra da dün ilk vakalarını bildiren ülkeler oldu