12 Mart 2020 Perşembe

GOOGLE DA EN ÇOK ARATILAN KONU Corona virüs salgını yaşanırken cinsel ilişkiye girilir mi?

Korono virüs salgını gündemdeyken merak edilip araştırılan konuların başında cinsel yaşam da geliyor. Peki kişisel hijyenin virüsün kontrol altına alınmasındaki rolü düşünüldüğünde seks yapmak nasıl tehlike yaratabilir? Bu konuda nelere dikkat edilmeli? Bakın uzmanlar neler söyledi...

Türkiye'de de görülen yeni tip corona virüs (Covid-19) salgını konusunda merak edilen konulardan biri de cinsellik oldu. Yüz, ağız, burun ve göz çevresine temiz olmayan ellerle dokunmanın çok önemli bir risk yarattığını bilen pek çok kişi, corona virüs tehlikesi söz konusuyken seks yapmanın da sıkıntı yaratıp yaratmayacağını merak ediyor.Bu konuda açıklama yapan pek çok uzmanın paylaştığı ortak görüş, her alanda uyulan 14 gün kuralına burada da uyulması gerektiği yönünde. Eğer riskli bölgelerde bulunup döndüysek ya da beraber olduğumuz kişinin risk taşıdığını düşünüyorsak asla tensel ve cinsel temas kurulmaması gerekiyor.New York Times gazetesi de corona virüslerin genellikle cinsel yolla yayılmadığını ifade ederek tehlike arz eden bir durumda öpüşmenin kesinlikle virüsü yayabileceği uyarısında bulundu. Dünya Sağlık Örgütü ise yeni tip koronavirüs hakkında böyle bir tespitte bulunmak için erken olduğunu belirtiyor.

Cinsel temas öncesi cinsel organlara dezenfektan sürülüp sürülemeyeceği de sıkça araştırılan konular arasında. Alkol bazlı olan bu ürünlerin cinsel organ gibi hassas bölgelerde kullanımı uzmanlara göre tahrişe yol açıp tehlike yaratabilir.