9 Mart 2020 Pazartesi

PETROL SAVAŞI BAŞLADI SON 2 GÜNDE NE OLDU DA PETROL BİR ANDA % 30 DÜŞTÜ

suudi arabistan petrol de dünya savaşını dün resmen başlattı, abd'ye verdiği arap hafif ham petrolünü mart ayından itibaren varil başına 3.75 $ indirim yaptı,
kuzeybatı avrupa'ya varil başına 8 dolarlık indirim yaptı, gelecek aydan itibaren ise 10 milyon varil fazladan petrol arzını piyasaya sürecek, bu olanların hepsi piyasa kapalıyken oldu. büyük bir çöküş bekleniyor, fiyatların varil başına 20 ila 30 dolar arasına düşmesi bekleniyor (cuma kapanışı 42 usd)

bu agresif fiyat indirimleri son olarak 1977'de yapıldı
sonrasında petrolde oldukça zararlı bir dalgalanma etkisi oluştu: 1977 yazında iran'da sanayi üretimi yüzde 50 düştü. enflasyon yüzde 30 ila 40 arasında gerçekleşti. bütçeyi dengelemek için iç harcamalarda derin kesintiler, kemer sıkmalarla binlerce genç işsiz kaldı, gelen krizle sonuç: iran devrimi. küresel fiyatlar hızla yaklaşık yüzde 30 düşmüştü.

henüz hiç bir yerde haber olmaması çok garip, ya etkisinin farkında değil medyamız veya henüz idrak edemediler.

kaynak

kaynak

edit: saudi aramco firması arabistan piyasalarında gördüğü işlemlerde ilk kez halka arz fiyatının altına düşmüş durumda ve %7 ekside, abu dabi ve kuveytdeki petrol stokları ise %5 ekside, pazartesi piyasaların nasıl açılacağını siz düşünün artık.
edit2: kuveyt piyasaları %10 ekside ve büyük endekslerde işlemler durduruldu kuveyt borsası grafiği anlık
edit3: beklentilere paralel %25 düşüşle 30.01 dolar seviyesini görmüştür.

birisi kriz mi demişti?

eksisozluk.com