28 Nisan 2020 Salı

3. faz sosyal yardım parası başvuru sonuçları ne zaman açıklanır, başvuru durumu nasıl sorgulanır? Sosyal Yardım Parası sorgulama


Sosyal Yardım Parası ödemeleri kapsamında 1. ve 2. faz ödemelerin tamamlanmasının ardından 20-26 Nisan tarihleri arasında e-Devlet üzerinden alınmaya başlanan başvurular tamamlandı. Başvuruların sona ermesinin ardından vatandaşlar 3. faz sosyal yardım başvurusu ne zaman sona erecek, başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak sorusuna yanıt aramaya başladı.Sosyal Yardım Parası ödemelerinde 3. faz için başvurular 20-26 Nisan tarihleri arasında alındı. Başvuruların alınmasının ardından Sosyal Yardım başvurusunda bulunan binlerce vatandaş başvuru sonuçlarının açıklanacağı tarihi merak içerisinde beklemeye başladı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından dün yapılan açıklamada 3. faz sosyal yardım parası başvurusu yapanların sayısı 4.5 milyon olarak açıklandı. Peki Sosyal Yardım parası başvuru sonuçları ne zaman açıklanacak, nasıl sorgulanır?
SOSYAL YARDIM BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

E-Devlet’te Pandemi Sosyal Destek Program modülü üzerinden başvurular alınıyor. Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, Twitter hesabında yaptığı paylaşımda, Sosyal Destek Programına T.C. kimlik numarasının son hanesi "0" olanların pazartesi, "2" olanların salı, "4" olanların çarşamba, "6" olanların perşembe ve "8" olanların cuma günü başvuru yapabileceğini belirtti. Bakan Selçuk yaptığı açıklamada cumartesi ve pazar günleri ise sınırlama olmaksızın herkesin başvurabileceğini aktardı.


SOSYAL YARDIM PARASI BAŞVURU SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ


Değerlendirmeler kişi bazlı değil, hane bazlı yapılacak. Yani bir haneden sadece bir kişi başvurup 1000 lirayı alabilecek. Aynı haneden birden çok başvuru olursa sadece biri dikkate alınacak.


Pandemi Sosyal Destek Programı Faz 1 ve Faz 2 kapsamında verilen 1000 liralık nakdi destekten faydalanmamış olanlar alabilecek.


KİMLER SOSYAL YARDIM PARASI BAŞVURUSU YAPABİLİR?


5510 sayılı kanunun 4/A maddesi kapsamındaki kamu işçileri yararlanamayacak.


5510 sayılı kanunun 4/C maddesi kapsamındaki memurlar faydalanamayacak.


Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir veya aylık alanlar yani emekliler faydalanamayacak.


İŞKUR İşsizlik Ödeneğinden faydalananlar yararlanamayacak. İŞKUR Kısa Çalışma Ödeneği’nden faydalananlar yararlanamayacak.