9 Nisan 2020 Perşembe

Bu Karantina Döneminde Evde Kaldığınız Süreyi En İyi Şekilde Değerlendirmenizi Sağlayacak 12 Öneri

kaynak:  https://onedio.com/haber/bu-karantina-doneminde-evde-kaldiginiz-sureyi-en-iyi-sekilde-degerlendirmenizi-saglayacak-12-oneri-899879

1. Öncelik ev temizliği.

Öncelik ev temizliği.
Evinizi dezenfekte ederek temizlerseniz içiniz daha rahat olacaktır. Üstelik bu temizliği bahar temizliği gibi de düşünebilirsiniz.

Temizlikte dikkat edilmesi gerekenler için 👇

2. Eliniz değmişken giysilere de el atın.

Eliniz değmişken giysilere de el atın.
Zaten mevsim değişimindeyiz ve kıyafet düzeni değiştirilebilir. Bu sırada uzun süredir giymediğiniz; verilecek veya atılacak kıyafetleri, aksesuarları da ayırabilirsiniz. Yeni bir düzen oluşturarak kıyafetlerinizi daha verimli kullanırsınız.

Dolap düzenleme ipuçları için 👇

3. Bazı kıyafetlerinizi satışa koymak istiyor ancak buna vakit ayıramıyorsanız, bunun da tam sırası.

Bazı kıyafetlerinizi satışa koymak istiyor ancak buna vakit ayıramıyorsanız, bunun da tam sırası.
Kıyafetleri veya satılacak diğer şeyleri güzelce fotoğraflayıp satış platformlarına eklemek de bir mesai istiyor. Bu dönemde evde boş oturmak yerine bununla ilgilenebilirsiniz.

4. Sadece çamaşır yıkamakla yetinmeyin.

Sadece çamaşır yıkamakla yetinmeyin.
Normalde çok sık yıkamadığınız ceketleri, montları, çantalarınızı; yıkanabilir tüm günlük eşyalarınızı elden geçirin. Yıkanamayacak durumda olanları iyice silin. Yanınızda taşıdığınız makyaj malzemelerinizi, anahtarlarınızı dezenfekte edin.

5. Tüm temizlik işleri bitince sıra kişisel temizlikte.

Tüm temizlik işleri bitince sıra kişisel temizlikte.
Normalde çoğumuz hızlı hızlı duş alıyor, bazı şeyleri ihmal ediyoruz. Peeling, keselenme, uzun banyo için zaman ayırabilirsiniz. Duş sonrası uzun uzun tüm vücudu nemlendirmek ve bakım yapmak için de vakit var. Evde manikür, pedikürünüzü kendiniz yapabilir, epilasyonunuzu daha rahat uygulayabilirsiniz.

6. Cilt ve saç bakımını da ihmal etmeyin.

Cilt ve saç bakımını da ihmal etmeyin.
Uzun süren cilt ve saç bakımlarına genellikle üşeniliyor. Doğal yağlarla uzun saatler bekletilerek yapılan saç bakımlarını, buharda uzun süre bekleyerek gözeneklerin açıldığı cilt bakımlarını şimdi yapabilirsiniz.

7. Yemek yapın.

Yemek yapın.
Günlük yaşamın temposunda yemek yapmaya genellikle vakit bulamıyor ve pek çok yemeği yapmayı bilmiyoruz. Bu dönemde yeni tarifler deneyebilir. Ailece güzel vakit geçirebilirsiniz.

8. Evden çalışsanız da, çalışmasanız da plan program yaparak işlerinizi düzenleyebilirsiniz.

Evden çalışsanız da, çalışmasanız da plan program yaparak işlerinizi düzenleyebilirsiniz.
Sakin sakin işlerinizi ve yapacaklarınızı detaylı şekilde düşünüp planlayabilirsiniz. Evden çalışacaksanız günlük programınızı oluşturup verimliliği artırabilirsiniz.

Evden daha verimli bir şekilde çalışmak için 👇

9. Telefonunuzu, bilgisayarınızı düzenleyin.

Telefonunuzu, bilgisayarınızı düzenleyin.
Fotoğraflar, dağınık uygulamalar, klasörler, belgeler, azalan hafıza... Telefon ve bilgisayarınızda düzenleme yapmak sizi çok rahatlatacak ve hızlı tempoya geri döndüğünüzde işinizi kolaylaştıracaktır.

Bu arada başta telefonunuz olmak üzere tüm elektronik cihazlarınızı temizlemeyi de ihmal etmeyin 👇

10. Varsa hobilerinize ve yapmak istediklerinize vakit ayırın.

Varsa hobilerinize ve yapmak istediklerinize vakit ayırın.
Bu dikiş dikmek, kitap okumak, takı yapmak olabilir. Belki de internette beğendiğiniz 'kendin yap' işlerini kendiniz de denemek istiyor ve vakit bulamıyordunuz. Şimdi bu işlere vakit ayırarak daha iyi hissedebilirsiniz.

11. Egzersize başlayın.

Egzersize başlayın.
Evde hafif egzersizlere başlamak hem hareketsiz kalan vücudunuza iyi gelecek, hem de bağışıklığınızı güçlendirecektir. Ayrıca daha sonra spor salonu veya açık hava sporlarına geçmek isterseniz kondisyonunuzu şimdiden artırmış olursunuz.