9 Nisan 2020 Perşembe

Küçük Sermayeli 12 İş Fikri

kaynak:   https://keyifleryerinde.com/gundemim/kucuk-sermayeli-12-is-fikri/


Küçük Sermayeli 12 İş Fikri diye ortaya atılıp kimseye akıl vermek gibi bir niyetim yok. İşsizlik çok zor bir süreçtir. Allah kimseyi işsiz bırakmasın. İşsiz kaldığım dönemde bir sürü araştırma yaptım. O kadar çok yere başvuruda bulundum, o kadar çok görüşmeye gittim ki şu anda sayısını hatırlamıyorum. Yazımda kendim için not aldığım küçük sermayeli 12 iş fikri ve işsizler (iş arayanlar) için naçizane önerilerim yer alıyor.

Kendi İş Arama Deneyimlerim

İnternet siteleri üzerinden başvuruda bulunuyorum, adamlar beni görüşmeye çağırıyor ama bir türlü işe alınmıyorum. Kısır döngü öyle bir hale geldi ki artık bıktım, yeter ne olacaksa olsun dediğimde yine biri görüşmeye çağırıyor, her görüşmeye gittiğimde bu sefer olacak diye gidiyorum ama maalesef sonuç aynı. Başvuru yapmaktan bıktım artık, yeni başvuru yapmayacağım diyorum ama internetteki iş ilanları siteleri yeni ilanlar alıyor ve mail olarak bana bilgisi geliyor. Bu arada çok ciddi iş ilanı sayısı var ama sanki bana hepsi yalan gibi geliyordu. İsterseniz bu link üzerinden ilan sitelerine bir bakın ne demek istediğimi daha iyi anlayacaksınız.
Benim durumunda olan eminim birçok kişi vardır. Deneyim, ileri seviye bilgisayar, yabancı dil, yüksek lisans diploması falan bir işe yaramadı. Fazla nitelikli olduğum için alınmadığım onca iş oldu, bu bende sanki işten atılmışım hissi yarattı
İşten atılmak
İşten atılmak
En sonunda kendi işimi kurmaya karar verdim ama ne iş yapacaktım? Bu soruyu kendime o kadar çok sorup cevap aradım ki bundan bile yoruldum. İşsizlik sürem uzadığında umutsuzluk giderek arttı. Kendimi işe yaramaz hissettim. Herhangi bir yerde tanıdığınız varsa diploma, yabancı dil ya da farklı özellikleriniz ikinci planda kalıyor. Herkes adam kayırmayı kamu sektöründe sanabilir ama asıl adam kayırma özel sektörde var
Bu memlekette işsizlik yok, millet iş beğenmiyor diyenler de olabilir. Bu durum bazı noktalarda doğru bile olabilir ama bu konunun kökünde iş arzı ve talebinin örtüşmemesi yatıyor. Aranan iş gücü ara eleman ve teknik eleman konusunda ancak piyasadaki işsizlerin çoğu daha nitelikli iş gücünü temsil ediyor.
Üniversite mezunu, deneyimli hatta yöneticilik geçmişi olan kişiler daha zor iş buluyor çünkü bu nitelikteki iş gücü bir işletmede ancak beyaz yakalı olarak istihdam edilebilir. 100 personelin çalıştığı bir iş yerinde tüm çalışanlar beyaz yakalı olamıyor.

Bu yazıyı neden yazdım?

Durum analizi yapan emekli ekonomist gibi lafı uzatmanın bir anlamı yok. Biraz daha işe yarar öneriler verilmesi gerekiyor. Bende elimden geldiğince birkaç öneride bulunacağım. Milyonluk yatırım önerisi vermek gibi bir amacım yok. Zaten milyonluk yatırım yapacak sermayesi olanlar gidip profesyonel danışmanlık hizmeti alır, burada benim yazım onlara ilham verecek değil ya. Aslında bu yazıyı yazma sebebim eski çalışma arkadaşlarımdan birkaçından “iş arıyorum haberin olsun” diye telefonlar almamdı.
İşsiz kaldığım süre içinde yapılabilecek işler hakkında bir liste yapmıştım. Şimdi eski araştırmalarımı özetleyip belki bu yazıyı okuyanlara biraz olsun ilham verebilirim.

Küçük Sermayeli 12 İş Fikri

1 – Mum yapımı:

Biraz parafin, birkaç kalıp, ip, esans, evdeki eski çaydanlık ve küçük tüp. Aslında tüm malzeme bu kadar. Sonra da işin pazarlaması geliyor.
Küçük bütçeli iş fikirleri - mum yapımı
Küçük Sermayeli 12 İş Fikri
Pazarlama için sakın ola ki gidip elden ürün satmaya ya da bir yerde tezgah açmaya falan kalkmayın. Yapılacak en pratik iş internetten satmak. N11 yada gittigidiyor gibi sitelere girip üye olmak. Ürünü koyun ve bekleyin.
Eğer eski bir hizmet sektörü çalışanıysanız size çokomel – para ticareti imkansız gibi gelebilir ama inanın öyle değil. İnternetten her şey satılıyor. Yapacağınız yatırım 1.000 TL’yi geçmez. En azından denemiş olursunuz. 1.000 TL’si olmayan birçok kişi elbette olur. Zamanında “işsizin cebinde 100 TL olabilir mi?” dediğimi biliyorum. Aslında mum işi 100 TL’ye de çözülür ama para kazanmaya başlamanız uzun sürer. Benim vurgulamak istediğim işin yapılabilirliği.

2 – Hat & Serigrafi:

Bir AVM nin girişinde görmüştüm. Yetenekli bir adam Türkçe olarak ne söylenirse hat yazısı gibi eliyle yazıp fincan, tabak veya bunun gibi porselen eşyaların üzerine yazıyordu.
Küçük bütçeli iş fikirleri - hat
Küçük Sermayeli 12 İş Fikri
Adam yetenekli, kendine yatırım yapmış. Biraz sohbet ettim. Emekli bir memurdan bu işi öğrenmiş, önce hobi olarak başlamış ama sonra işsiz kalınca ekmek parasını buradan çıkarmaya başlamış. Adam Manisa Celal Bayar işletme mezunu. Biraz zaman ayırma şansınız varsa bence çok güzel ve keyifli bir alternatif. Serigrafi eğitimi olarak başlayıp sonra iş, hat sanatına gidiyor. Bence yapılabilir.

3 – Kokoreç Arabası:

Kokoreç çok sevdiğim bir sakatat lezzetidir. Eğer küçük bir kamyonet benzeri bir araç alma şansınız varsa yapılması çok karlı bir iştir.
Küçük bütçeli iş fikirleri - kokoreç arabası
Küçük Sermayeli 12 İş Fikri
Kokorecin şişi şu anda 250 TL ye alınıyor, yarım ekmek kokoreç yaklaşık 10 TL bir şişten 100 yarım çıkıyor. Günde iki şiş satmak çok büyük bir gelir demek.
Kendinize bir köşe bulun ve bu işi yapın. Gece saatlerinde yapılması daha kolay ve asıl talep bu saatte oluyor. Baktınız iş yürüyor sonrasında kendinize bir dükkan açın. Benim atanamayan öğretmen bir arkadaşım bu işi yapıyor. Başlangıçta “nasıl olur, ben yapamam falan dedi” ama şu anda hala devam ediyor. Yaklaşık 4 yıldır devam ediyor. Bazen sohbet ettiğimizde boşuna okudum falan diyor ama okumak asla boşuna olmaz.

4 – Çay Ocağı:

Çay ocağı işletmek en karlı işlerden biridir. Müşteriniz yanınızda oturmaz, hazır talebiniz vardır, gece geç saatlere kadar çalışmazsınız, arada tost ve bisküvi falan da satarsanız o zaman geliriniz daha da artar.
Küçük bütçeli iş fikirleri - çay ocağı
Küçük bütçeli iş fikirleri – çay ocağı
Çay ocağı açmak yada devralmak düşük maliyetlidir. Günde bin çay satan bir yerden bahsetmiyorum tabi ki. Benim verdiğim öneriler daha çok hayatı idame etmek için gerekli olan geliri sağlamaya yönelik. Bu fikirler size tanıdık gelebilir ama bu işleri yapan insanlar, bu işler için okuyup eğitim almadı. Hayatlarını idame etmek için yapıyorlar zaten. Beklediğimiz müddetçe aradığımız işi bulma şansımız daha da azalıyor.

5 – Kalorifer Petek Temizliği:

Doğal gaz artık çok yaygın. Evlerde doğalgaz tesisatına bağlı petekler var ve içleri gerçekten çok kirli. Üç dört bin liraya alınacak bir makineyle bu iş yapılabilir.
Yaz kış demeden talebi olan bir iş. Banyodaki peteğin girişlerinden birine pompa bağlanıyor ve doğal gaz tesisatına su pompalanıyor. Ev sahibi çıkan kirli suyu görünce verdiği parayı sonuna kadar helal ediyor. Sosyal medyada birçok tanıtım videosu var. Gerçekten iş talep görüyor. Sosyal medya üzerinden bulunduğunuz il çapında bir tanıtım yaparsanız müşteri bulmanız çok kolay olacaktır. Hizmet süresi yaklaşık olarak 30 dakikaHizmet bedeli ortalama 200 TL. Bence değerlendirilebilir bir alternatif. Hem piyasada çok oyuncu yok hem de iş sonunda direk paranızı alıyorsunuz. Veresiye söz konusu değil.

6 – Karot Delimi:

İnşaat sektörünün en çok aranan işlerinden biri olsa da çok bilinen bir iş değil. Yine bir makine lazım, yaklaşık yatırım tutarı yine 4.000 TL civarında. Yapacağınız müteahhit firmalara kart bırakmak. İş sonunda pesin paranızı alırsınız. İş başına fiyat verin, ödemeyi peşin alın.
Bence karot delim işi, en az kalorifer petek temizliği kadar değerli bir iş. Sakın göz ardı etmeyin. İnşaat sektörü devam ettiği müddetçe bu iş devam edecektir.

7 – Özel Baskılı t-shirt:

Evimde oturduğum yerde bir internet sitesi kurup özel baskılı t-shirt işi yapmayı düşündüm. Konu aslında yeteri kadar denendi ve piyasada çok yapan sayısı çok fazla. Bu işte önemli olan fiyat ve teslim süresi.
Eğer düşük karla çalışıp mesai yaparım derseniz bu işten geçiminizi sağlayabilirsiniz. Hala yapılabilirliği olan bir iş. İş bir müddet sonra size çok fazla gelmeye başladığında bir program yapmaya falan kalkıyormuşsunuz sonrasında da taleplere doğru fiyat ve teslimat zamanı eskisi gibi olmayınca müşteriniz yeni başlayanlara kayıyormuş. Yani uzun vadeli olmayabilir bu iş ama birkaç sene sizi götürür.

8 – Akvaryum Balığı Yetiştirmek:

Akvaryum benim çocukluk hobimdi. Eve ilk akvaryumu babam almıştı. Aldığımız ilk balıklara ağabeyimle birlikte gözümüz gibi baktık ve balıklar yavruladı. Bunu övünerek söylüyorum çünkü bu denemeleri etrafımda yapan çok oldu ama onlar balıkları yaşatamadı bile.
Küçük bütçeli iş fikirleri - akvaryum
Küçük bütçeli iş fikirleri – akvaryum
Balık hastalıkları, ısı farkı, yanlış besleme v.s. biz bu hobiyi severek yaptık.
Benim komşum belediyede otobüs şoförü ama asıl parayı bu işten kazanıyor. Adam fazla lüks yaşıyor, gözüm yok ama otuz yıllık komşum olduğu için detayı biliyorum. Evinin bir odası resmen akvaryum. Adam balık yetiştirip satıyor. Müşterisi zaten hazır. Maliyet çok düşük sadece ilgi ve araştırma gerekiyor. Akvaryum işi hobiye dayalı olduğu için mali gücü olan insanlar ilgileniyor. Eğer yeteri kadar zamanınız ve ilginiz varsa yapılabilir, hatta yapın derim.

9 – Sünnet Kıyafetleri:

Sünnet düğünü sadece bizim ülkemizde var. Geçen ay bir arkadaşımın oğlu sünnet oldu. Sünnetten iki hafta sonra düğün yapıldı. Arkadaşım evlendiğinde düğününe gitmiştim ama adam sünnet düğününe kendi düğününden daha çok harcamış.
Sünnet sektörünü bundan dört yıl kadar önce araştırmıştım. Somut örnek olsun diye sünnet düğünü örneği verdim. Herkes etrafına bakınca bunu zaten görüyor. Yapılacak iş çok basit. 2.000 TL ye bir site yaptırmak, siteye reklam vermek ve bir sünnet imalatçısı bulmak. Sonra bilinen e-ticaret sitelerinde mağaza açmak. İnsanlar kendi düğünlerinde yapamadıklarını çocuklarının ilk mürüvvetinde görmek istiyor. Yani sizin müşteriniz bu noktada kısıtlı bütçesi olan insanlar olmayacak. Hele ki internette gerçek kullanıcı yorumlarında iyi anılırsanız o zaman artık yeni işinizi buldunuz demektir.

10 – Sineklik:

Sineklik deyip geçmeyin. Pipapen yapanlar bir evdeki sineklikler için 1.000 TL civarı para istiyor. Çift taraflı cırtcırtlı bant ve tül sizin sermayeniz olabilir. Tüm ev için rahat sökülüp yıkanabilir bir sistemi 300 TL ye verdiğinizde size olan talep patlar. Sizin maliyetiniz yaklaşık 5 TL olur. Günlük 250 TL kazanç hiç de küçümsenecek bir gelir değil. Bir de her evde pimapen olmadığını düşünürseniz talep daha da artacaktır.

11 – Ofis Malzemesi Tamiri:

Ofis malzemeleri her zaman arızalanır. Müdür koltuğunun tekerleği kopar, masanın bir ayağı aksar, kapı kolu arızalanır, duvara raf monte etmek gerekir v.s.
İlk işimi kurduğumda ayda bir defa adamın biri gelip ofiste arıza var mı? Diye soruyordu. İlk önceleri bir anlam veremedim. Çakma Adidas çantalı bir adam sürekli gelip bunu sorunca bir gün buyur edip ne iş yaptığını sordum. Adam bana aynen yazdığım gibi izah etti.
İş merkezlerine seyyar satıcı giremez ama bu adam kapıcı tarafından buyur edilir. Eliniz biraz işe yatkınsa bir de alet çantanız varsa bu işi yapabilirsiniz.
Bir gün sabah iş yerine uğrayıp bazı evrakları almam gerekiyordu. Otoparktan çıkarken bu adamın arabasıyla kafa kafaya geldik, neredeyse çarpışıyorduk. Adam selam verdi, tebessüm etti ve bana yol verdi. Adam otoparka bile girebiliyor. Malzeme ve ekipman bir çantanın içinde. Bence bu iş yapılır. Göz ardı etmeyin derim.

12 – Statik Enerji Aletleri:

Bu ne ya diyebilirsiniz ama o kadar basit değil. Statik güç herkesin hayranı olduğu hatta ilk satın almak istediği hediyedir. Düşünün siz bir topu çekip bıraktınız, enerji aktarılmaya devam ediyor. Araba dediğimiz sistemler bütünü bile gazdan ayak çekilince kendini salıveriyorken basit bir hamle ile çalışmaya devam ediyor.
Para kazanmanın yolu ilgi, beklenti ve meraktır. Bu ürünleri alıp satın. Size para ödeyecek kişi insan ve beşeri tetikleyicileri var. Eğer bağımlılık yaratıcı bir ürün satmıyorsanız beşeri beklentilere yönelin (bu sözümden sonra torbacı oldum diye yorum gelirse küfür ederim şimdiden söylemiş olayım).

Küçük Sermayeli 12 İş Fikri

Önerilerim

Mal + hizmet = Katmadeğer bence bunu değerlendirin. Bu yazıyı okuyan insanların okumayı seven, anlamak için video izlemek yerine gerekirse defalarca okumayı tercih eden kısacası benim gibi insanlar olduğunu düşünüyorum.
Okumak bir yerden mezun olmak değildir, okuyan insan gerçekten yazılanı anlayacak kadar erdemli insandır bence. Okuyarak öğrenen insan, filmi yönetmenin gözünden görüp sinemaya gitmek yerine aynı konuyu bulursa kitabını okumayı tercih eden insandır. Bu insan bir de aynı filmi izlerse (bence ukalalık onun hakkındır) kitapta daha farklı anlatılmış diyebilendir çünkü kendi hayal gücü vardır. Ben bir TIK ötesine geçip araştırdığım ve öğrendiklerimi paylaşmak istedim.

Bu sıkıntılı süreç için önerilerim;

1 – Sakin olmayın: Artık zamanı geldi. Bu acele edin demek değil. Ölçün, biçin, sorun, araştırın sonra karar verin. Belki ancak 100 TL yatırım bütçeniz var. 100 TL yi boşa harcamayın.
2 – Çokomel – Para: Sadece hizmet yada ürün satmayın. İkisini birleştirin ve katma değer oluşturun.
3 – Risk Almayın: Riskten kastım satış sonrası olabileceklere dikkat edin. Çok kısıtlı bir bütçeniz varsa bence yiyecek, içecek veya cilde teması olan ara ürün satmayın. Kokoreç yer adam ishal olur ama zayıflama hapı içip ölürse sorumlusu sen olursun. Adam yediği tavuktan zehirlenir senin sattığın zayıflama hapı günah keçisi olur.
4 – Bedava Çalışma: Zaten yeteri kadar bekledin. Gidip asgari ücret altında sigortasız çalışma. Eğer asgari ücretli ve sigortalı bir iş bulursan ve önceliklerini karşılıyorsa tabi ki git aslanlar gibi çalış ama bedavaya çalışma. Bu yazıyı okuyacak kadar okumayı seviyorsan zaten senin standardın söylediğimin çok üzerinde. Kendini hafife alma.
5 – Korkma: Eğer benim söylediğim ya da kendi bulduğun bir iş fikrin varsa zaten başarılı olacaksın çünkü çok bekledin. Birikmiş çalışma azmin seni çok daha iyi yerlere getirecek. Alacağın riskten korkma.
6 – Öfkelenme: Bu süreçte insan sadece iyi yada kötü hissetmiyor aynı zamanda öfke nöbetleri de geçirebiliyor. Zaten yeteri kadar öfkeli bir toplumuz. Bu öfkeli topluma bir öfkeli birey daha eklenmesin. Bu konuda yazdığım bir yazım bile var. Eğer okumak isterseniz toplumsal öfke isimli yazıma bu link üzerinden ulaşabilirsiniz.
Ben elimden geldiğince ve dilimin döndüğünce bir şeyler anlatmaya çalıştım. Eğer yapıcı fikirleriniz varsa buradan paylaşın, benim geçirdiğim sancılı dönemleri geçirip çözüm bulanlar varsa lütfen paylaşsın. Belki bir kişiye daha ilham oluruz.
Deniz yıldızı hikayesi misali hepimiz elimizden geleni yapmalıyız. Filler ve çimen, fil ve zincir hikayesin anlatmaya çalışmıyorum. Çözüm odaklı hareket edip girişimcilik için kıvılcım vermeye çalışıyorum. Karanlığa küfretmektense kibrit yakmaya çalışıyorum. Sesimi duyurmaya çalıştığım yer kendi şahsi platformum, biri bana “sen ne yaptın” dediğinde bir cevap vermek istiyorum. Eğer sizin de farklı önerileriniz varsa kendi bloğumda paylaşmaktan mutluluk duyarım. Yenilikçi fikirlerinizi esirgemeyin.