2 Nisan 2020 Perşembe

netflix Türkiye top 10 listesi belli oldu

Geçtiğimiz günlerde Netflix’te Top 10 listesinin zirvesine ‘Freud’ yerleşmişti. Dizi yerini korumayı başarırken, bazı yapımlarında sıralamadaki yerleri değişti. Netflix’in ilk orijinal Türk yapımı olan Muhafız ise uzun süredir yer aldığı listenin dışında kaldı. İşte Netflix Türkiye’de bugünün Top 10 listesi

1 – Freud

Dizi tahmin edilebileceği üzere, psikanalitik kuramın kurucusu Sigmund Freud‘u merkezine alıyor. 19. yüzyılda Viyana‘da, adını duyurmaya istekli ve başarıya aç bir genç olan Freud, kanlı bir gizemi çözmek için bir medyum ve bir dedektifle birlikte çalışıyor. Platformun, suç ve drama türünde sınıflandırdığı bu yapım, yaklaşık 4 gündür en çok izlenen içerik olmayı başardı. Öte yandan dizinin yayınlanan ilk sezonu 8 bölümden oluşurken, bir bölümün süresi yaklaşık bir saat olarak karşımıza çıkıyor.

2 – The Platform

Bir süredir listenin 3. sırasında yer alan film, bugün en çok izlenen 2. yapım olmayı başardı. Netflix Orijinal yapımı olan, şiddet ve gerilimin olduğu The Platform, farklı bir konu üzerinden ilerliyor. Üst kattakilerin alt kattakilere göre daha iyi beslendiği bir hapishanede, bu sistemi düzeltmeye çalışan bir adamı izliyoruz. Yapımda, ciddi bir toplum eleştirisi gözlemleyebilirsiniz. Filmin süresi ise 1 saat 34 dakika olarak karşımıza çıkıyor.

3 – La Casa De Papel

Listenin 3. sırasında karşımıza çıkan La Casa De Papel, sosyal medyada da hakkında çok konuşulan ve oldukça popüler olan bir yapım. Dizi, geçtiğimiz günlerde listeye tekrar girmeyi başarmıştı ve popüler yapımlar sıralamasında yukarılara tırmanmaya devam ediyor.

4 – Karakomik Filmler

Bir süre listenin zirvesinde yer alan Karakomik Filmler, 4. sıraya geriledi. Bu filmde, acıyı ve komediyi sentezlemeyi amaçlayan Yılmaz, gişede de 13.389.709,00 TL hasılat elde etmişti. Oyuncu kadrosunda, Cem Yılmaz filmlerinin olmazsa olmaz oyuncuları olan Zafer Algöz ve Ozan Güven yer alıyor fakat bu kez kadroda Necip Memili ve Cem Davran gibi farklı isimler de var. Film, 2 Arada ve Kaçamak isimlerindeki iki orta metrajlı yapımdan oluşuyor. İki filmin toplam süresi ise yaklaşık 2 saat oluyor.

5 – Elite

Netflix’in gençlik dizileri türünde konumlandırdığı Elite de Türkiye’de bugünün en çok izlenen 5. içeriği oldu. Dizi, geçtiğimiz günlerde 7. sıradaydı ve yeni sezonun yayınlanmasıyla birlikte listede yukarı tırmanmaya başlayarak 5. sırada konumlandı. İşçi sınıfından üç genç, özel bir okula kaydoluyor ve zengin öğrencilerle sorunlar yaşıyorlar. Bu durum ise bir cinayete yol açıyor…

6 – Aslı Gibidir

Komedi türündeki bu yapımda; hikaye oyuncu olmak isteyen bir kadının, konservatuara kabul edilmesiyle başlıyor. Öte yandan karakter, okul masraflarını karşılaması için çalışması gerektiğinden sıra dışı bir şirkette oyunculuk yapıyor. Aslı İnandıkToygan Avanoğlu ve Tuna Orhan filmin baş rollerinde karşımıza çıkıyor. Film 1 saat 35 dakikalık bir süreye sahip. Beyaz perdede 102 binden fazla kişinin seyrettiği yapımın, elde ettiği hasılat ise 1.360.023 TL oldu. Bu içerik de geçtiğimiz günlerde 4. sırada yer alırken iki sıraya gerileyerek 6. sıraya yerleşti.

7 – 7. Koğuştaki Mucize

Bir noktaya kadar listenin ilk sırasında yer alan film, Netflix’te yayına girmesinin üzerinden zaman geçtiğinden dolayı bugün 7. sıraya kadar geriliyor. Aras Bulut İynemli‘nin baş rolünde yer aldığı filmin konusunun merkezinde, 1983 yılında sıkı yönetim döneminde, bir komutanın çocuğunu öldürmekten tutuklanıp idam cezasına mahkum edilen ve kızından ayrı kalan zihinsel engelli bir baba var. Yapımda, babanın masumiyetini kanıtlama sürecini izliyoruz. Film beyaz perdede yüksek başarı elde etti ve hasılatı 82.375.935,00 TL oldu.

8 – Aşk Bu Mu?

Platformun yeni içeriklerinden biri olan ‘Aşk Bu Mu?’ filmi, yayınlandığından kısa süre sonra listeye girmeyi başardı. Romantik komedi türündeki bu yapımda; bir hırsızın ter giden bir soygunda, evin kızıyla tanışmasıyla başlıyor. Bu filmin başrollerinde ise Kubilay Aka ve Afra Saraçoğlu karşımıza çıkıyor. Yapım, gişede ise 320.352,50 TL hasılat elde etti.

9 – Toy Boy

Sevgilisinin kocasını öldürme suçundan dolayı hapse giren striptizci, yeniden yargılanmak için serbest kalır ve sevgilisinin bu suçu kendi üstüne attığını kanıtlamaya çalışır. İlginç bir konu ele alan Toy Boy, geçtiğimiz günlerde listenin son sırasına gerilemişti. Şimdi ise Netflix Türkiye’de bugünün Top 10 listesi içerisinde 9. sırasında kendine yer bulabildi.

10 – Kıyamet Yakındır


Yeni bir Netflix Orijinal yapımı olan Kıyamet Yakındır, listenin son sırasından en popüler içerikler arasına giriş yaptı. 1 saat 23 dakika süreye sahip filmde; hayatta kalma eğitimi almış bir grubun, bir kampta yaşadığı kaza sonrasındaki sürecini izliyoruz. Ekip, ücra bir kampta ölüm kalım mücadelesi veriyor.