13 Mayıs 2020 Çarşamba

Evde Otururken İnternetten Gezebileceğiniz Müzeler

İnternetten Gezebileceğiniz Müzeler

1. Louvre Müzesi, Paris

Dünyanın en çok ziyaretçi ağırlayan müzelerinden biri olan Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Louvre Müzesi, dijital müze alanında öncü mekanlardan.
2018 yılında 10.2 milyon ziyaretçi ağırlayan müzede bulunan birçok eseri müzenin web sitesinden izlemek mümkün. Müzede Antik Roma, Yunan, Antik Mısır, Yakın Doğu eserleri sergileniyor. Müzenin en ünlü eseri ise Leonardo Da Vinci’nin Mona Lisa tablosu

2. Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli, Vatikan

İtalya’nın başkenti Roma’da küçük bir şehir devleti olan Vatikan, Hristiyanlığın Katolik mezhebinin merkezi. Sanatın kalbi, sanatın merkezi gibi tanımlamalarla anılan Vatikan’da Vatikan Müzeleri ve Sistina Şapeli’ni her yıl yüzbinlerce kişi ziyaret ediyor.
Müze koleksiyonunun önemli bir kısmının dijital dünyaya aktarılması sebebiyle müzedeki eserleri akıllı bir cihaz aracılığıyla görmek mümkün.
Müzede en dikkat çeken eserler arasında Papalık odaları, Antik mısır koleksiyonu, tavan süslemeleri, Raffaello ve Michelangelo’nun eserleri bulunuyor. Vatikan’a gitmeden Vatikan’ın atmosferini sanal ortamda hissedebilirsiniz.

3. Salvador Dali Müzesi, Figueres

Barselona’dan 2 saatlik bir tren yolculuğu uzaklığındaki Figueres kentinden yer alan Salvador Dali Müzesi, İspanya’nın dünyaca ünlü ressamının eserlerini görebileceğiniz en ünlü adres. Salvador Dali’nin 400’den fazla eserinin sergilendiği müzede sanal tur yaparak eserleri yakından inceleyebilirsiniz. Müze sanal turunun en güzel özelliği herhangi bir eserin üzerini tıkladığınızda o eserle ilgili bilgi alabilmeniz.

4. Ayasofya Müzesi, İstanbul

Dünyanın 7 yeni harikası arasında yer alan Ayasofya Müzesi, İStanbul’da, Tarihi Yarımada’da en çok ziyaretçi ağırlayan eserlerden biri. İnşa edildiği tarihten itibaren 916 yıl boyunca kilise olarak kullanılan yapı, 1453’te Osmanlı İmparatoru Fatih Sultan Mehmet’in İstanbul’u fethetmesinin ardından camiye çevrildi.
482 yıl boyunca cami olarak ibadete açık olan Ayasofya, Atatürk’ün emri ve Bakanlar Kurulu’nun kararıyla 1935 yılından bu yana müze olarak ziyaretçilerini ağırlıyor. Müzenin iç mekanını web sitesi aracılığıyla görüntülemek mümkün.

5. Doğal Tarih Müzesi, Londra

İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Doğal Tarih Müzesi (Natural History Museum), doğal yaşam ve insanlık tarihini hissedebileceğiniz, dünyanın en iyi müzelerinden biri.
Yeryüzünün geleceği, doğal felaketler, insan, bitki ve hayvan türleri hakkında çok geniş bir koleksiyona sahip olan müzede 1 milyondan fazla hayvan ve bitki türünün gelecekte yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalındığına dikkat çekiliyor.
Online olarak ziyaret edilebilen müzede kalıntıların üzerini tıklayarak o kalıntı hakkında bilgi alabiliyorsunuz. Müzenin en bilinen eseri ise mavi balina iskeleti. Bitki kökleri, mamut ve çok sayıda hayvan ve bitki türünü görebileceğiniz müzeyi internetten keşfedin.