9 Mayıs 2020 Cumartesi

kemal derviş zamanında hükümette kimler vardı


1. Koalisyon Ortakları


Koalisyon Ortakları
18 Nisan 1999'da genel ve yerel seçimlerin bir arada yapılması kararlaştırıldı. Ülke o güne kadar Bülent Ecevit'in azınlık hükümetiyle yönetiliyordu. 
16 Şubat 1999'da Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanması Bülent Ecevit'in seçim zaferi kazanmasının işaretiydi. Tabii ki Devlet Bahçeli'nin MHP'si de.
Yapılan yerel ve genel seçimlerden birinci çıkan Demokratik Sol Parti Genel Başkanı Bülent Ecevit'in başkanlığında kurulan hükümetin diğer ortakları Milliyetçi Hareket Partisi Genel Başkanı Devlet Bahçeli ve Anavatan Partisi Genel Başkanı Mesut Yılmaz'dı.

2. Bülent Ecevit - Demokratik Sol Parti


Bülent Ecevit -  Demokratik Sol Parti
1970'lerin Karaoğlan'ı Bülent Ecevit, 1998'in son zamanlarında azınlık hükümetinin başbakanlığı yaparken, Abdullah Öcalan'ın Kenya'da yakalanması ve Türkiye teslim edilmesi sonucu yakaladığı rüzgarla yüzde 20'nin biraz üzerinde oy alarak koalisyonun büyük ortağı olmaya hak kazandı.
Bülent Ecevit, 1980 öncesi bıraktığı başbakanlığı yaklaşık 20 sene sonra yeniden alıyordu.

3. Devlet Bahçeli - Milliyetçi Hareket Partisi


Devlet Bahçeli - Milliyetçi Hareket Partisi
Ülkücü hareketin lideri Alparslan Türkeş'in 1997 yılındaki ölümü sonrası MHP Genel başkan seçimi için kongreler düzenledi. "Yaşasın Hainler için illegalite" sloganının hiç unutulmadığı kavgalı kongreler Devlet Bahçeli'nin genel başkanlığını işaret etti.
Parti tabanının "Devlet'in başına Devlet Geçecek" sloganı 18 Nisan 1999 seçimleri sonrası gerçekleşecek, Devlet Bahçeli MHP Genel Başkanlığı'nın ikinci yılında Başbakan Yardımcılığı görevine gelecekti.

4. Mesut Yılmaz - Anavatan Partisi


Mesut Yılmaz - Anavatan Partisi
12 Eylül 1980 askeri darbesinden sonra yapılan ilk genel seçimlerden Anavatan Partisi zaferle çıkmıştı. Turgut Özal'ın başbakanlığı sonrası Cumhurbaşkanı olması ardından Anavatan Partisi'nin başına önce fıkralarıyla hatırlanan Yıldırım Akbulut, ardından da Mesut Yılmaz geçti.
1997 sonrası, ihaleleri, kardeşi Turgut Yılmaz'la hatırlanan Mesut Yılmaz, 1999 Seçimleri'nden Fazilet Partisinin ardından 4. parti çıkmasına rağmen koalisyon ortağı olmuştu.

5. 57. Hükümet: Olaylar / Krizler / Çalkantılar Hükümeti


57. Hükümet: Olaylar / Krizler / Çalkantılar Hükümeti
28 Şubat Süreci ve Refah Partisi'nin kapatılması sonrası kurulan bu hükümet döneminde, Cumhurbaşkanlığı koltuğunda Süleyman Demirel vardı. Refah Partisi yerine kurulmuş Fazilet Partisi, seçimlerden 3. parti olarak çıkmıştı.