10 Mayıs 2020 Pazar

Kısa çalışma ödeneği yatmadı, ne yapmayım? Kısa çalışma ödeneği neden yatmıyor? İŞKUR Kısa çalışma ödeneği sorgulama

Kısa çalışma ödeneği başvuru yapanların banka hesaplarına yatmaya başladı. PTT hesapları üzerinden yatan kısa çalışma ödeneği ücret destekleri corona virüsü riski nedeniyle başvuru yapanların bireysel hesaplarına yatırılıyor. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı çalışanların geçtiğimiz günlerde kısa çalışma ödeneği başvurusunda bulunan kişilerden İBAN numaralarını toplamıştı. İBAN numarası toplanan vatandaşlar arasında hala kısa çalışma ödeneği yatmayan kişiler, Kısa çalışma ödeneği yatmadı, ne yapabilirim? Kısa çalışma ödeneği neden yatmıyor? Sorularını sorguma baladı. İşte kısa çalışma ödeneği yatmayan kişilerin yapacakları…


Corona virüsü salgını sonrası iş yerleri kapanan ve bu nedenle ekonomik olarak zorlanan vatandaşlara devlet tarafından kısa çalışma ödeneği desteği sağlandı. Kısa çalışma ödeneği kapsamında işçiye çalışmadığı süre boyunca aylık maaş ödenecek. İŞKUR tarafından yatırılan kısa çalışma ödeneği hesaplarına ulaşmayan vatandaşlar da var. İŞKUR çalışma ödeneği yatmadı, ne yapacağım? Soruları oldukça fazla soruluyor. Kısa Çalışma Ödeneği parası hesaba yatmayanların PTT'ye başvurması gerekiyor.


KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ YATMADI, NE YAPABİLİRİM?

Kısa Çalışma Ödeneği parası hesaba yatmayan vatandaşların PTT'ye müracaat etmesi gerekiyor. Kısa çalışma ödeneği, İŞKUR'daki hesabında İBAN bilgisi bulunmayanlara yapılıyor.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ BAŞVURU SONUÇLARI NASIL ÖĞRENİLİR?

Genel ekonomik, sektörel, bölgesel kriz veya zorlayıcı sebeplerden dolayı işyerindeki çalışma süresinin önemli ölçüde azaldığı veya durduğu, İş Müfettişlerince yapılan uygunluk tespiti sonucu işverene, İŞKUR tarafından bildirilir. İşveren de durumu, işyerinde işçilerin görebileceği bir yerde ilan eder ve varsa toplu iş sözleşmesine taraf işçi sendikasına bildirir. İlan yoluyla işçilere duyuru yapılamadığı durumlarda, kısa çalışmaya tabi işçilere yazılı bildirim yapılır. Kısa çalışma talebi uygun bulunan işveren Kurumca bildirilen sürede Kısa Çalışma Bildirim Listesini güncelleyerek gönderir.İŞKUR Kısa çalışma ödeneğinin başvuruları İŞKUR'un resmi internet sitesi üzerinden yapıldı. Normal şartlar altında işsizlik ödeneği ya da iş kaybı tazminatı ile benzer bir niteliğe sahip olan kısa çalışma ödeneğinin, E-Devlet üzerinden "İşsizlik Ödeneği/İş Kaybı Tazminatı Sorgulama" ekranı ile görüntülenebilmesi beklenmektedir.

KISA ÇALIŞMA ÖDENEĞİ SORGULAMA İÇİN TIKLAYINIZ

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU İÇİN 1 MİLYON 311 BİN 423 KEZ ARAMA YAPILDI

ALO 170'e yapılan çağrılara bakıldığında en fazla talep gelen kurum İŞKUR oldu. 11 Mart'tan Nisan ayının sonuna kadar İŞKUR'a gelen çağrı sayısı yüzde 417 artarak 1 Milyon 623 bine yükseldi. Yine,11 Mart'tan Nisan ayı sonuna kadar Sosyal Güvenlik Kurumu için 1 Milyon 311 bin 423 kez arama yapıldı.