23 Mayıs 2020 Cumartesi

KYK borcu olan herkesi yakından ilgilendiriyor!
Üniversitede eğitim gördükleri sırada KYK tarafından öğrenim kredisi alan herkesi yakından ilgilendiren karar Cumhurbaşkanlığı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında hazırlanan Normalleşme Planında yer aldı. Normalleşme Planında yer alan karara göre 1 Temmuz 2020 tarihinden sonra ertelenen ödemelerin başlayacağı duyuruldu.Türkiye'de milyonlarca kişi KYK tarafından verilen kredi borcu olmasından dolayı merakla KYK borçları ne zaman silinecek? soruları gündeme getiriliyordu. Koronavirüs salgınından dolayı KYK borcu ödemeleri 3 ay boyunca ertlenmişti.
Cumhurbaşkanlığı Yardımcısı Fuat Oktay başkanlığında hazırlanan Normalleşme Planında KYK borcu olanları yakından ilgilendiren bir kararda yayımlandı.
KYK BORCU ÖDEMELERİ NE ZAMAN BAŞLAYACAK?
Yayımlanan karara göre ödemeleri ertlenen KYK borçlarının başlayacağı tarih açıklandı.Normalleşme Planında, YÜKSEKÖĞRENİM KREDİSİ BORÇLARI GERİ ÖDEME başlığı altında yapılan açıklamada, "Kredi borçlularından geri ödemelerin alınmaya başlanması (1 Temmuz 2020)" denildi. Yayımlanan kararla birlikte 3 aylığına ertelenen KYK borçlarının geri ödenmesi 1 Temmuz 2020 tarihinden sonra başlayacak.
KYK BORÇLARI SİLİNECEK Mİ?
Milyonlarca kişinin ödemekte zorlandığı KYK borçlarının ne zaman silineceği koronavirüs salgınında KYK borçlarının ertelenmesiyle yine gündeme geldi. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda daha önce KYK borcu olanlar için bir çalışma yapıldığı ve gecikme faizlerinin silinmesi üzerinde bir düzenleme yapılacağı bilgisine ulaşıldı.
KYK BORÇ DÜZENLEMESİ NE ZAMAN?
Türkiye'de ekonomik sıkıntılar çeken vatandaşlar KYK kredi borçları düzenlemesin ne zaman yürürlüğe gireceğini beklediği bugünlerde henüz bir net tarih bulunmuyyor.