30 Mayıs 2020 Cumartesi

Yediğiniz domates'in tadı tuzu hakkında hiç düşündünüz mü

farkına vardığım durum.


hayır iyisini bulamamış değilim, zira iyisi diye bir şey artık yok. bu konunun sözlükte başlığı da yok, herkes kanıksadı mı bu durumu nedir anlamadım, ot gibi domatesler patır patır alınıyor pazar tezgahlarından, marketlerden. ne yiyorsunuz siz nasıl yiyorsunuz anlamak mümkün değil.

en sonunda kafayı üşüttüm ve cebime 25 kuruşlardan epeyce doldurdum.
sırasıyla salı, çarşamba, perşembe, cuma, cumartesi, pazar günleri olmak üzere şehrin her yerindeki pazarları tek tek gezdim. gördüğüm her domates tezgahına yanaştım, uzattım 25 kuruşu tadacağım dedim, kimileri parayı almadı kimileri aldı, neyse konu 25 kuruş değil ama 25 kuruş da az para değil neticede, neyse.

kimi "yavrııım ben bunu kendi bahçamda yetiştiriyom" dedi, kimi "abi halden aldım dedi", kimi "abi ben finikeden getiriyom bu devletin verdiği tohum değil başka yerden bulaman ha" dedi, kimi "bu mal napıyor" diye baktı, kimi raikkonen.

üşüttüm ulan kafayı, domates yiyemiyorum lan, tahta yiyorum, bildiğin tahta bu, rengi kırmızı içi kırmızı kokusu da var, ama tadı bok gibi.

edit: vay efendim mayıs ayında domates mi olurmuş, yok çanakkale domatesi şöyleymiş böyleymiş diye mesajlar alıyorum. arkadaşlar bu bahsettiğim olay bu yılın olayı değil yanlış anlaşılmasın, ben bu tatma eylemini geçen sene temmuz ortasında da yaptım. domatesler ayvayı yemiş nesini anlamıyorsunuz. kalkıp çanakkale'ye mi gideyim, sırf kahvaltıda domates yiyeceğim diye bahçede domates mi yetiştireyim. bundan 15 sene önce gidiyordum pazara mayıs ayında, mis gibi domatesimi alıyordum, şimdi alamıyorum şikayetim bu.
bir domates yemek bu kadar zor olmamalıydı.

bir edit daha: sevgili sözlük yazarları, domates göndermeyi teklif eden oldu, bedavadan fide vereyim yetiştir diyen oldu, öncelikle herkese başlığa olan ilgisinden ve yardımseverliğinden ötürü çok teşekkür ediyorum.
belki ben bu çözümlerden bir tanesini deneyeceğim ve olabildiğince iyi domatese bir şekilde ulaşacağım. ama benim derdim bu değil.
ben bireysel çözüm değil toplumsal çözüm istiyorum, bu millet artık bu çöp ürünlere isyan etsin istiyorum; pazarda, markette sırf domatessiz kalmamak uğruna kıytırık tahta parçalarına para vermesin istiyorum. bu üreticiler veya satıcılar veya sebebi her kimse artık bu milletin isyanının farkına varsın istiyorum. isyanımız mutfağın içinde kısıtlı kalmasın istiyorum. bu başlığı açışımın yegane sebebi budur.

https://eksisozluk.com/domateslerin-les-gibi-olmasi--6543060