14 Haziran 2020 Pazar

HERKESİ ŞOK EDEN HANGİ DİNE YA DA İNANÇ GRUBUNA İNANIYORSUNUZ ANKETİ İNANILMAZ SONUÇLARİ

-------- anket aşağıda --------

biliyorsunuz ki birkaç aydır istatistik ve araştırma şirketlerinin yaptığı araştırmalar mevcut ve bu araştırmalar gençlerin inançsızlığa kaydığını gösteriyor. bunu daha geniş bir kitleye, internete taşımak isterim.

hangi inanç/inanış/düşünce okulunda kendinizi görüyorsunuz?

------- anket yukarıda --------

edit 9: şirin mi şirin bir yazar arkadaşımızın dediği üzere telefonda oy vermek istiyorsanız linki açtıktan *sonra* sayfayı bir kez yenilemek suretiyle oylarınızı kullanabilirsiniz.

edit 4: ayrıca gündemde olması adına bir yazarın ricası üzerine (bkz: kistik fibrozis ilaçlarının sgk ca karşılanmaması) başlığına davet etmek isterim sizi.

edit 2: arkadaşlardan "burada sadece sözlük istatistiği çıkar." diyenler var. başlık yeterince etkileşim alırsa gündem sekmesine taşınır. o zaman ekşisözlüğü ziyaret eden herkes görüp katılım yapacaktır. ayrıca alexa'ya göre ekşisözlük türkiye'de en çok ziyaret edilen 14. web sitesidir. bu da "sadece ekşisözlük" argümanını çürütür.

edit 3: farklı düşünce okulları ileten arkadaşlar var. gençler, nüanslar önemsiz. ona bakarsanız aşağıdakiler de eklenebilirdi:

(bkz: pandeizm), (bkz: panenteizm) ve (bkz: panendeizm)
(bkz: apateizm)
(bkz: satanizm)
(bkz: tengricilik)
her dine ait mezhepler

siz hangisine dahil görüyorsunuz kendinizi? görüyorsanız oy verebilirsiniz. görmüyorsanız dinde zorlama yok, oy vermeyebilirsiniz.

edit 6: "iyi de müslümanım derler derler ama inançlarının gerekliliklerini yerine getirirler mi?" diye soran arkadaşlara.

bu bir ankettir. dediğinizi ankete eklemeyi ben de düşündüm ama bunun bir faydası olmazdı, neden? çünkü bu tür bir sorunun ölçümünü en iyi olay yerine giderek yapabilirsiniz. yani camiye gider, kaç kişi gidiyor, kaç yaş aralığı gidiyor, bayram namazına, teravihe kim katılıyor, bu bu şekilde ölçülür.

"müslümanım, dini eylemlerimi yerine getiriyorum."
"müslümanım ama dini eylemlerimi yerine getirmiyorum."

bu iki seçeneği versek, birileri duygusal hissedebilir, yalan şık işaretleyebilirdi.

bence böylesi daha sağlam.

edit 8: "yukarıda sözü edilen üç dinin dışında bir dini inanca sahibim." şıkkını din ve inanç için kullanabilirsiniz. kimimiz için tanımı ayrı şeyler.

edit 10: catlakmisir adlı yazarımızın temsil ettiği limonizm'e gözatabilirsiniz.

edit 11: (bkz: 13 haziran 2020 dev yönelim anketi)

https://eksisozluk.com/13-haziran-2020-dev-inanc-anketi--6563435?a=popular