20 Haziran 2020 Cumartesi

İBB'nin mahalle mahalle deprem raporu

t: ibb’nin 39 ilçe için ayrı ayrı hazırladığı, olası bir depremde her mahallede kaç binanın hasar göreceği, olası can kayıpları ve yaralanmaların sayıları ile alt yapı hasarlarının ne boyutta olacağı anlatıldığı 'ilçe olası deprem kayıp tahmini kitapçıkları'na verilen genel ad.

rapor kaynak

işte buna halk arasında hizmet deniyor.nokta.

--- spoiler ---
ibb ve boğaziçi üniversitesi kandilli rasathanesi deprem araştırma enstitüsü iş birliğiyle “istanbul ili olası deprem kayıp tahminlerinin güncellenmesi projesi-2019” hayata geçirildi.

bileşenler analiz edilerek rapor haline getirildi

deprem risk yönetimi ve kentsel iyileştirme daire başkanlığı deprem ve zemin inceleme müdürlüğü, projenin çıktılarını özelleştirdi. ilçelere özel olarak analizler ve haritalamalar yapılarak, istanbul’un 39 ilçesi için “ilçe olası deprem kayıp tahmini kitapçıkları” hazırlandı. olası bir depremde ilçe ve mahallelerdeki bina hasarları, olası can kaybı ve yaralanmalar, altyapı hasarları ve geçici barınma ihtiyacı gibi bileşenler analiz edilerek rapor haline getirildi.

muhtemel hasarlar ve geçici barınma ihtiyacı teşhis edildi
çalışma sayesinde, her bir ilçeye özgün sorunlar teşhis edildi. istanbul genelinde etkili olabilecek yıkıcı bir depremin, ilçelerde neden olabileceği hasarlar ve kayıpların boyutları ortaya konuldu. kitapçıklarda, ilçelere ait genel bilgiler ile bina, altyapı ve nüfus bilgileri; üretilen analizler ve senaryo depremler neticesinde hesaplanan kuvvetli yer hareketi parametreleri baz alınarak hesaplanan olası hasarlı bina sayısı, olası can kaybı ve yaralı sayısı ile bunların mekânsal dağılımları; doğal gaz, içme suyu ve atık su şebekelerinde oluşması muhtemel hasarlar ve geçici barınma ihtiyacı bilgileri yer aldı.

ilçelere göre orta ve ağır hasar görmesi muhtemel binalar
rapora göre arnavutköy’de 2 bin, ataşehir’de 3 bin, bağcılar’da 10 bin, bakırköy’de 6 bin, beyoğlu’nda 4 bin 200, büyükçekmece’de 9 bin, çatalca’da 2 bin, esenler’de 5 bin, fatih’te 15 bin, kâğıthane’de 2 bin, kartal’da 4 bin, küçükçekmece’de 13 bin, sancaktepe’de 3 bin, silivri’de 9 bin, sultanbeyli’de 45 bin, tuzla’da 7 bin, üsküdar’da 4 bin yapıda orta ve üstü hasar meydana gelmesi bekleniyor.

binlerce yurttaşın geçici barınma ihtiyacı olacak
avcılar’da 35 bin, başakşehir’de 13 bin 500, beylikdüzü’nde 27 bin, çekmeköy’de 4 bin, esenyurt’ta 67 bin 410, gaziosmanpaşa’da 14 bin, kadıköy’de 17 bin, maltepe’de 20 bin, pendik’te 28 bin, ümraniye’de 16 bin, sarıyer’de 6 bin 600, sultangazi’de 10 bin, şile’de 900, zeytinburnu’nda 31 bin hane için, geçici barınma ihtiyacı ortaya çıkacak.

20 ve 40 yaş üstünde binalar belirlendi
yapıların bahçelievler’de yüzde 83’ü, bayrampaşa’da yüzde 91’i, beykoz’da üçte ikisi, güngören’de yüzde 90’ı, şişli’de yüzde 92’si 20 ve üstü; beşiktaş’ta yaklaşık yarısı, adalar’da yarıdan fazlası, eyüp’te ise üçte biri 40 ve üstü yaşta bulunuyor.
--- spoiler ---
kaynak