21 Haziran 2020 Pazar

Tarihin Akışına En Çok Etki Eden en önemli olaylar :1959: Bilgisayar çağının öncüsü olan silikon çipin icadı

1959: Bilgisayar çağının öncüsü olan silikon çipin icadı

Lambalı bilgisayarların hesaplama gücü görece düşüktü ve sık sık yanıyorlardı. Üstelik bir bilgisayar koca bir odayı kaplıyordu. Lambaların yerini transistörler alınca bilgisayarlar gittikçe küçüldüğü gibi, daha da güvenilir oldu. Ve sonra Jack Kilby mikroçipi icat etti...
Mikroçip de, diğer bir yaşamsal buluş olan telefon gibi, iki ayrı yerde aynı anda geliştirildi. Yine telefon gibi, patent bürosuna ilk başvuran kişi olmanın ne denli önemli olduğunu kanıtladı. Elektrik mühendisliği öğrenimi gören ve iyice yerleşmiş radyo-televizyon parçaları üretim sektöründe çalışarak minyatürleştirme konusunda deneyim kazanan Jack Kilby(ABD), Mayıs 1985'de Texas Instruments(ABD) firmasına geçti. Buradaki ilk görevi, elektronik parçaları minyatürleştirme yöntemlerini araştırmaktı ve sıra dışı düşünme tarzıyla bilgisayar mühendisliği alanında tam bir devrim yaptı.
Standart uygulama, bir devrenin tüm parçalarını ayrı ayrı yaptıktan sonra, bunları gereğince bir araya getirmekti. Kiby her parçayı tek tek küçültmek yerine, hepsi aynı malzemeden yapılsa ne olur diye düşünmeye başladı. Sonra da, bunu yapmak için yarı-iletken malzeme kullanmayı düşündü. Kilby, parçaların hepsini içeren tümleşik bir devre yapmak için silikon dilimlerden yararlandı ve Ağustos 1958'de buluşunu Texas Instruments'ta tanıttı. Kilby, 6 Şubat 1959'da tümleşik devresi(mikroçip) için birkaç patent başvurusu yaptı.
Bu arada, Robert Noyce(ABD) ile kendi şirketi Fairchild Semiconductor'daki diğer bilimciler, daha büyük ve seri üretimi daha kolay olan düzlemsel tümleşik devre adını verdikleri bir mikroçip üretmiş, 30 Temmuz 1959'da da patent başvurusu yapmışlardı. Ticari olarak ilk Fairchild çiği üretildiğinden, Noyce'un adı da ortak mucit olarak geçer, ama buluş için patent başvurusunu ilk yapan Jack Kilby olmuştu. Uzun süren bir hukuk savaşının ardından, ABD mahkemeleri, belirli tekniklerde Fairchild firması hak sahibi olsa da, patenti ilk almış olmasının mikroçipin mucidi olarak Jack Kilby'ye tanıdığı hükmüne varacaktı.

http://www.patentmuzesi.com/patent/mikrocip