21 Haziran 2020 Pazar

virüsten gelen son haberler iyi değil

Avrupa ve ABD’de de corona virüsüne rağmen normalleşme süreci başlarken Almanya, Çin, Avustralya, Yeni Zelanda gibi ülkelerde vaka sayısının bölgesel olarak artış göstermesi bu ülkelerde panik yarattı.
Corona virüsü salgınının çıktığı ülke olarak bilinen ve çok sıkı sokağa çıkma yasakları ve kısıtlamalar getirerek salgını yavaşlatmayı başaran Çin’de salgınla mücadele tekrar hız kazandı. Özellikle geçen hafta başkent Pekin’deki artışa bağlı olarak ülkede 26 yeni corona virüsü vakası tespit edildi.
Çin’in başkentinde vaka sayısının artmasıyla birlikte bazı bölgelerde yoğun test yapılmaya başlandı.
Çin Ulusal Sağlık Komisyonu tarafından yapılan açıklamada, başkent Pekin’deki son corona virüsü dalgasının 11 Haziran’da başladığı belirtilirken, bugün tespit edilen vaka sayısının da 22 olduğu vurgulandı.
Yetkililer bu dalgada şimdiye kadar 227 insanda corona virüsü tespit edildiğini duyurdu. Güncel verilere göre Çin’de toplamda 83.378 doğrulanmış corona virüsü vakası bulunuyor.
YENİ VAKALAR SINIRDA YAKALANDI
Geçen haftalarda corona virüsünü yendiklerini duyuran ve normalleşme sürecine başlayan Yeni Zelanda’da da iki yeni daha vaka görülmesi panik yarattı.
Yeni Zelanda Sağlık Bakanı, tespit edilen iki vakanın da ülke dışından geldiğini ve bu kişilerin sınırda yapılan kontrollerle tespit edildiğini duyurdu. Bu kişilerin karantinaya alındığı da aktarıldı.
OHAL UZATILIYOR
Avustralya’nın Victoria eyaletinde son 2 ayın en yüksek vaka sayısı açıklandı. Sağlık Bakanı Jenny Mikakos, 19 yeni vaka tespit edildiğini duyurdu.