30 Ocak 2021 Cumartesi

2021 milletvekili maaşları açıklandı

 


Milletvekili Nasıl Olunur?

Milletvekili olmak isteyenlerin izlemesi gereken birtakım adımlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki öncelikle 18 yaşını doldurmaktır. Daha sonra Türk vatandaşı olmak, en az ilkokul mezunu olmak, erkekler için askerliğini yapmış olmak, kamu haklarında yoksun olmamak, taksirli suçlardan hüküm giymemiş olmak ve diğer anayasal suçlardan hüküm giymemiş olmak gibi şartları sağlamaktır. Bu şartları sağlayanlar, seçimlerde ir siyasal partiden, il adayı olurlar. Yeterli oyu almaları halinde o ilin milletvekili olarak meclise atanırlar. Milletvekili olmak için özel bir eğitim alınmasına gerek yoktur. Sadece bu şartların sağlanması yeterlidir.

2021 Milletvekili Maaşları

2021 yılının gelmesi ile memur maaşlarına zam oranı da belli oldu. Bu doğrultuda kamu görevlileri arasında sayılan milletvekillerinin maaşlarına da bu oranda zam yapıldı. Peki 2021 yılında milletvekili maaşları ne kadar oldu?

2020 yılında bir milletvekilinin maaşı 22 bin 500 TL iken yapılan yüzde 7’lik zam ile birlikte 2021 yılında bu maaş 25 bin TL’ye çıkmıştır. Aynı zamanda emekli milletvekillerinin maaşları da bu kapsamda artış göstermiştir. Daha önceden 13 bin 410 TL emekli maaşı alan bir milletvekili yeni yılda yaklaşık 15 bin TL emekli maaşı almaktadır. Milletvekili maaşlarına bir diğer zam ise tüm memurlar ile birlikte Temmuz 2021 yılında yapılacaktır.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme