19 Ocak 2021 Salı

ABD yeni hazine bakanı Janet Yellen konuştu

 


ABD'nin yeni Hazine Bakanı Janet Yellen, Senato'da yaptığı konuşmada, "ABD zayıf dolar hedeflememeli, başkalarının da bunu yapmasına engel olmalıyız. Doların değeri piyasada belirlenmeli" dedi.

Janet Yellen, "Ekonomiyi yeniden inşa etmeliyiz, ABD'nin rekabet gücünü artırmalıyız" şeklinde konuştu.

Teşvik paketini hazırlarken ABD'nin büyük borç yükünün farkındaydık diyen Yellen, "Faiz oranları bu kadar düşükken en akıılıca davranış büyük oynamak. Ekonomistler her zaman aynı fikirde değiller, ancak şu anda bir fikir birliği var ve daha fazla adım atılmazsa ekonomide uzun dönemli hasar oluşabilir. Başkan Biden, salgın süresince vergileri artırmak istemiyor. Teşvikleri hızlıca sağlamak istikrar için son derece kritik" ifadelerini kullandı.

Ülkesiyle Çin arasındaki çekişmeye de değinen Yellen, "ABD, Çin'in zarar verici aktivitelerine karşı hazırlıklı olmalı. Yaptırımlar siber güvenlik ve diğer saldırılara karşılık vermede kritik bir araç. Yaptırım politikasını hızlıca gözden geçirmeye başlayacağım" dedi.

ABD'nin ekonomiyi canlandırmak ve büyük bir teşvik paketiyle uzun vadeli yaralara karşı kendini korumak için büyük davranması gerektiğini söyleyen Yellen, "Önümüzdeki birkaç ay içinde aşıyı dağıtmak, okulları yeniden açmak, devletlerin itfaiyecileri ve öğretmenleri işte tutmasına yardımcı olmak için için daha fazla yardıma ihtiyacımız olacak. Ayrıca işsizlik sigortası kontrollerinin hala devam ettiğinden emin olmak için daha fazla kaynağa ihtiyacımız olacak ve bu durumdaki ailelere yardım etmeliyiz" şeklinde konuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme