17 Ocak 2021 Pazar

Çin aşısını üreten şirket Türkiye’den erişimi kapattı

haberin  kaynağı  için:  https://shiftdelete.net/sinovac-web-sitesi-turkiyeden-erisime-kapatildi


Çin aşısını üreten şirket Sinovac’ın web sitesi Türkiye’den erişime kapatıldı. Türkiye’nin de COVID-19 aşısı Sinovac, kısa süre önce Türkiye merkezli olduğu bilinen ‘Root Ayyıldız’ isimli grup tarafından hacklenmişti. Firmanın ‘erişime kapatma’ kararı için de sebebinin bu olabileceği düşünülüyor.

Sinovac web sitesi Türkiye'den erişime kapatıldı

Aşıları ülkemizde uygulanmaya başlanan Sinovac, web sitesi için aldığı ‘Türkiye’den erişime engel’ kararı hakkında ise resmi bir açıklama yapmadı. Ancak bu karar, ‘Root Ayyıldız’ isimli Türkiye merkezli grubun, Sinovac’ın web sitesini hacklemesiyle ilişkilendiriliyor. Firmanın benzer bir saldırıya önlem almak için ‘erişim engeli’ uyguladığı düşünülüyor.

Ayrıca ilaç firmasının web sitesine VPN ile erişilebiliyor.

Türk hacker grubu, Sinovac’ın web sitesine Türkiye ve Doğu Türkistan bayrağı yerleştirdi

Root Ayyıldız isimli grubun Sinovac’ın web sitesini hackleme nedeni ise; Çin’in Doğu Türkistan’da Uygur Türklerine uyguladığı zulüm. Hacker grubu, Çinli ilaç firmasının sitesine Türkiye ve Doğu Türkistan bayrağı yerleştirip ve ”Al bayraktan, Gök bayrağa selam olsun. Cuma namazını Çin Seddi’nde kılmayı nasip et yarabbi. Ruhum bedenim ve fikrim her şey Müslüman Türk milletine feda olsun.” açıklamasını ekledi.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme