24 Ocak 2021 Pazar

donanımhaber ölücüsünün akıllara zarar yakıt tasarruf yöntemi okunma rekorları kırıyor

 kaynak:  https://forum.donanimhaber.com/yukten-kurtuldum-yuzde-15-oraninda-yakit-tasarrufu-sagladim--147565311


Bu ara araca ne kadar az yaktirabilirim diye bir kaç yontem denemek istedim ve şehir içi 4.6 lt olan değerini 4.1 lt çekmeye başardım. Ort hiz 15 gözüküyor.

*İlk etapta bagajda bulunan gereksiz esyalari eve koydum. (Bagajin paspasi, stepne) ve bunlara ek olarak, ilk yardim seti, yangın tüpü.

*Daha sonra aracın arka koltuğu kullanilmiyor diye, başlıklarını söktüm ve arka paspaslarinida ayni şekilde eve koydum. (Koltuk sokulmuyor denedim...)

*İkinci husus daha ne gibi tasarruflar yapabilirim diye düşünürken aracın kaputunun içinde bulunan yalıtım malzemesi aklıma geldi, havanin 15 derece altina düşmeyen memlekette yaşıyoruz, gereksiz dedim ve onuda söktüm ağırdı zaten onuda koydum eve.

*Motor kısmından sadece motor koruma kapağı vardı onuda söktüm, plastik parça onuda eve koydum.

*Far ayarının otomatik özelliğini off yapip, akşam vakitlerinde hava tamamen kararincaya kadar kullanmadim. Hava kararınca kullanmaya başladım.

*Ambiyans aydinlatmalarini yol bilgisayarindan kapattım.

*Klimayi soğuk havada kullanmiyoruz, ayrıca düşündüm mont ile mi daha tasarruflu olur, kaloriferi acsam mi diye. Dışarda gezebilmek adina montu seçtim ve kaloriferi de kullanmadim böylelikle hiç.

*Torpidoda bulunan bütün herşeyi eve kaldirdim sadece ruhsatti araçta biraktim.


Bu şekilde de %15 tasarrufta bulundum, şuan biraz daha düşürmeyi hedefliyorum yakıt tüketimini.
Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme