2 Ocak 2021 Cumartesi

fiyatı korkunç bir şekilde artan ürünler


küresel anlamda gıda emtia fiyatları. nedir peki bu küresel gıda emtia, hangi ürünlerde nasıl artışlar oldu, detaylandıralım.

koronavirüs ile birlikte artan gıda talebi ve gıda güvenliği konuları haliyle tüm dünyada fiyat dalgalanmalarına ve stok sorunlarına yol açtı.

haziran’da küresel gıda emtia fiyatları bitkisel yağlar, şeker ve süt kotasyonlarındaki sıçrama ile yılın başından beri ilk kez yükseliş gösterdi. ancak, tahıl ve et piyasalarında koronavirüs salgınıyla oluşan belirsizlikler ve aşağı yönlü baskı sebebiyle çoğu fiyat alt seviyelerde kaldı.

bitkisel yağ fiyat endeksi, dört ay üst üste düşüş gösterdikten sonra haziran ayında yüzde 11.3’lük yükseliş kaydetti. bu sıçrama, birçok ülkede koronavirüs ile ilgili sokağa çıkma yasaklarının hafifletilmesi uzun süren göçmen iş gücündeki eksiklikler nedeniyle üretimdeki olası gerilemelere ilişkin endişelerin ardından küresel ithalat talebinin iyileşmesi ve palm yağı fiyatlarındaki keskin artışı yansıtıyor. soya, ayçiçeği ve kolza tohumu yağlarının fiyat kotasyonu da yükseldi.

küresel tahıl üretimi, bir önceki yıla oranla 50-100 milyon ton artarak rekoru art arda sürekli geliştirdi. haziran ayında 790 milyon ton civarı bir rekor beklenti varken şu an gelinen noktada 890 milyon tonluk bir beklenti oluşmuş durumda. ab ve ingiltere'nin beklenen ürünlerin azalmasının ötesinde, hindistan ve rusya federasyonu için buğday üretim tahminleri artırıldı.

2020 yılında küresel iri taneli tahıl üretimi tahmini, avustralya, ab ve türkiye'de daha büyük arpa üretim beklentilerini yansıtarak, bir önceki aya göre 5.7 milyon ton artışla, 1 519 milyon ton olarak revize edildi.

yeni üretim ve tüketim tahminlerini yansıtan fao, küresel tahıl stoklarının bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 6'lık artışla, 2021 mevsim sonu itibariyle 929 milyon tona ulaşmasını öngörüyor. bu 2020/21'deki küresel tahıl stok kullanım oranını yirmi yılın en yükseği olan yüzde 33.0 seviyesine çıkaracaktır.

küresel tahıl ticaretinin 2020-2021 döneminde tüm zamanların en yüksek seviyesine ulaşacağı tahmin ediliyor.

ülkemize bakıldığı zaman petrol fiyatları, döviz kuru, para/faiz politikaları, iklimsel değişiklikler ve kuraklık ile birlikte artan girdi maliyetleri, hem üretimi hem de tüketim fiyatlarını etkiledi. küresel gıda emtia fiyatlarının yüzde 20 seviyelerinde yükselişi de üzerine eklenince üretici üretmeyi bırakmaya kadar gitmiş durumda.

tarımsal politikalarda beklenen desteklemelerin yetersiz olması ve geç açıklanması, yem paritesinin destekleri ezmesi sonucu başarısız olarak kalmıştır. tarıma dönüşün hızla arttığı ve gıda arzının tırmanışa geçtiği bir dönemde çiftçiyi küstürüp temel gıda hammaddelerinde ithalat vergisinin geçici olarak sıfırlanması yerli üreticiye adeta tokat gibi çarpmıştır.

dünyanın gerçekten en verimli topraklarından biri derken abartılmıyor bu coğrafya. çünkü ticaretin pandemi döneminde sekteye uğramasında türkiye birinci seçenek olarak güney amerika ve afrika’daki potansiyeli lehine çevirme fırsatı yakalamış ancak bunu ne ölçüde başarmıştır, soru işareti.

doğru tarım politikalarıyla hem gıda arz edene yakınlık, hem iklim çeşitliliği fırsatı olması hem de güneşlenme süresinin uzun olması türkiye’yi çok avantajlı bir konuma sokacaktır.

https://eksisozluk.com/entry/115047607


MARKETLERDEKİ  HERŞEY  BU GRUBA  GİRİYOR   SIVI YAĞ YUMURTA  ET TAVUK MEYVE SEBZE  GIDA BAL SÜT PEYNİR SALAM SUCUK MAKARNA TUZ  HERŞEY  HERŞEY.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme