23 Ocak 2021 Cumartesi

Rusya Karışıyor olaylar var dünyanın gözü Moskova'da

 kaynak:   https://eksisozluk.com/entry/118557332gerçekleşmesi kuvvetle muhtemel olaylar dizisidir.

polis baskısıyla hatırı sayılır bir iç karışıklığa evrilmesi dahi söz konusudur. "olmamış olaylarla ilgili olmuş gibi başlık açmak" diye çemkirmeden önce, biraz soluklanmanızı ve okumanızı istirham ediyorum.

bilindiği gibi sovyetler dönemi kapandıktan sonra rusya, bir dizi karışıklık ve istikrar arayışının da etkisiyle putin'in giderek güçlenen (açıkçası otoriterleşen) yönetimine tanık oldu. türkiye'de bizlerin hakkında pek az şey bildiği bu yönetim giderek gemi azıya aldı ve elindeki iktidar gücüne bağımlı bir suç örgütüne dönüştü. rüşvet, yolsuzluk cinayetler ve hileli seçimler normalleşti.

putin'in meşhur bir tanımı var "yabancı ajan". kendisine muhalif olan herkesi böyle itham ediyor. kökü dışarıda olmakla suçluyor. putin'e kararlı bir şekilde muhalefet eden bir politikacı 2015'te önce tehdit aldığını söylemiş, sonra öldürülmüştü. (bkz: boris nemtsov)

benzer bir olay yakınlarda tekrar yaşandı. "putin'in en korktuğu kişi" olarak tanımlanan aleksey navalnıy çayına karıştırılan çok etkili bir kimyasalla zehirlendi, hastaneye kaldırıldı ve komaya girdi. tedavisi için avrupa'ya nakledilmesi konusunda ailesinin epey mücadele verdiği navalnıy, birtakım uğraşlar sonucu almanya'ya götürüldü ve bir süre tedavi edildikten sonra kelimenin gerçek anlamıyla ölümden dönerek iyileşti. ayrıca avrupa'da birden fazla bağımsız laboratuvarda, profesyonel bir şekilde zehirlendiğine dair raporlar aldı. (bkz: aleksey navalnıy)

zeki, yetenekli, dinamik, kararlı, haddinden fazla cesur yapısıyla dikkat çeken genç bir avukat olarak navalnıy'ın mücadelesi bunlarla sınırlı değil. iyileştiği gibi kaldığı yerden devam etmek üzere rusya'ya geri döndü ve havaalanında tutuklandı. kremlin'de kendisine yönelik öyle bir vehim var ki, giderek popülerleştiği ve rusya'ya döndüğü için şaşıran ve kendisiyle fotoğraf çekilen havayolları personeliyle ilgili bile derhal soruşturma başlatıldı.

navalnıy, asıl bombayı tutuklandıktan sonra patlattı. rusya'ya dönüşü konusundaki cesareti (belki de deliliği) ve tutuklanması üzerine medyada üzerine yapılan değerlendirmeler zirvedeyken, navalnıy'ın ekibi dönüşünden önce hazırladığı ve putin'yönetiminin yolsuzluklarını/karanlık işlerini sayısız belgeyle anlattığı, özellikle sır gibi gizlenen ve korunan putin'in ekstra lüks sarayını ifşa ettiği videosunu navalnıy'ın kişisel youtube hesabından yayınladı.

video ilk gün yaklaşık 15 milyon izlendi. izlenme sayısı şu anda (yani 22 ocak'ın ilk saatlerinde) 51 milyonu geçmiş bulunuyor. videonun başında her sorumlu ve duyarlı rus vatandaşı, 23 ocak günü saat 14:00'da bulunduğu şehrin merkezine yürümeye davet ediliyor. video içerisinde navalnıy açıkça müreffeh ve despotik-fakir ülkelerin farklarından bahsederken; ilk tipteki ülkelerde halkların en ufak bir olumsuzlukta sokağa inerek hakkını aradığında, rusya'da da eğer böyle olursa putin rejiminin en azından seçim sonuçlarıyla bariz bir şekilde oynamaya bir daha cesaret edemeyeceğini söylüyor.

putin yönetimi düşünüldüğünde karşı hazırlıkların çoktan başlatıldığını tahmin etmek zor değil. ancak bir yandan da gelecek tepkinin belli bir sınırın üzerinde olması, pandemi buhranının etkisi ve rus halkının tarihi göz önünde bulundurulduğunda, putin'in ne kadar rahat bir uyku uyuduğu konusunda tahminde bulunabilmek mümkün.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme