23 Ocak 2021 Cumartesi

Rusya: Sputnik V aşısının üretimi için Türkiye ile anlaşma imzalandı

https://www.birgun.net/haber/rusya-sputnik-v-asisinin-uretimi-icin-turkiye-ile-anlasma-imzalandi-331512


Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF), Sputnik V aşısının Türkiye'de üretilmesi için bir ilaç şirketi ile anlaşma imzaladı.Rusya Doğrudan Yatırım Fonu (RDIF), Gamaleya Enstitüsü'nün geliştirdiği Koronavirüs aşısı Sputnik-V'nin Türkiye'de de üretimi için anlaşma imzalandığını duyurdu.

Üretim için gerekli teknolojinin transferi başladığı belirtildi. Şirket ile işbirliği, RDIF’in Sputnik V aşısının dış pazarlara tanıtılması görevi çerçevesinde yürütülüyor. RDIF ayrıca Güney Kore, Çin, Hindistan, Brezilya, Beyaz Rusya ve Kazakistan'daki üreticilerle Sputnik V üretimi için anlaşmalar imzaladı.Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov ile Soçi'de düzenlenen ortak basın toplantısında Sputnik V aşısıyla ilgili şu açıklamada bulunmuştu:

“Sputnik V aşısı konusunda sağlık bakanlarımız mutabakat imzaladı. Bazı bilgiler talep edildi ve sağlık bakanımız bu bilgilerin Rusya'dan geldiğini söyledi. Burada hedef sadece aşının alınması değil, Türkiye'de de ortak bir şekilde üretilmesidir."

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme