9 Ocak 2021 Cumartesi

YouTuberlar 1 Milyon İzlenme Başına Ne Kadar Para Kazanıyorlar Bilmek İster misiniz?

 https://onedio.com/haber/youtuberlar-1-milyon-izlenme-basina-ne-kadar-para-kazaniyorlar-bilmek-ister-misiniz-891120

Bir dönemin en çok konuşulan ve tartışılan meselesi YouTube ve YouTuberların videolardan kazandıkları paralardı.

Bir dönemin en çok konuşulan ve tartışılan meselesi YouTube ve YouTuberların videolardan kazandıkları paralardı.

Hatta artık onlar vergi mükellefi ve kazandıkları paralardan devlete vergilerini bile ödüyorlar.

Tüm dünyanın benimsediği bir meslek haline gelen YouTuberlık, her yaştan insanın merak saldığı bir alan artık. Kolay olduğu düşünülerek girişilen bu "meslek" arkasında birçok zorluk barındırsa da, kazanılan para birçok meslekten daha iyi olunca albeni oluşması kaçınılmaz hale geldi.

ouTube, kazanılan paraları belli bir algoritma üzerinden hesaplıyor...

YouTube, kazanılan paraları belli bir algoritma üzerinden hesaplıyor...

4 farklı YouTuberla konuşarak 1 milyon izlenmeye ne kadar para kazandıklarını soran Business Insider'ın haberine bakarak biraz fikir sahibi olduk.

YouTube, her 1 milyon izlenme için her video sahibine aynı miktarda para vermiyor.

YouTube, her 1 milyon izlenme için her video sahibine aynı miktarda para vermiyor.

Bunun da söylediğimiz algoritmayla alakası var. Videoya yerleştirilen reklam türü, izleyicinin videoyu ne kadar süre izlediği, beğeniler, yorumlar gibi birçok alanda değişiklik gösterebiliyor bu miktar.

Business Insider'ın röportajına göre en yüksek kazancı elde edenlerden biri Marina Mogilko.

Marina Mogilko'nun, 1,5 milyon izlenme için 10 bin dolar kazandığı olmuş örneğin. Birden fazla YouTube kanalı olan ve yalnızca ikisinde ayrı ayrı bir milyondan fazla abonesi bulunan Mogilko'nun söylediğine göre, iş kanalı içerik türü nedeniyle reklamverenlere daha cazip geliyormuş; bu sebeple o kanalı daha çok para getiriyormuş. Her 1000 görüntülenme için, her kanalının getirdiği para da değişiklik gösteriyormuş. Örneğin iş kanalı olanSilicon Valley Girl her bin görüntülenme için 10,73 dolarLinguamarina 4 dolar, kendi hayatıyla ilgili olan şahsi kanalı ise bin görüntülenmeye 2,71 dolar getiriyormuş.

(Bahsi geçen YouTube kanallarına isimler üzerine tıklayarak ulaşabilirsiniz.)

1,1 milyon izlenme için tam 40.000 dolar!

Kevin David hem bir YouTuber hem bir girişimci. Genelde iş hayatıyla ilgili videolar çekiyor ve şu anda YouTube'da 803 bin abonesi var. (Kanalına buradan bakabilirsiniz.) Elbette iş konularına odaklanması ve bu konuların reklamverenler için çok çekici olmasından kaynaklanıyor bu kadar para kazanması. Bu konuyu ülkemizdeki YouTuberlara da adapte ederek ortalama ne kadar kazandıklarını hesaplayabilirsiniz. Ayrıca David, 40.000 dolar kazandıran videosunun adının "Yeni başlayanlar için Shopify Eğitimi" olduğunu ve bu videoyu herhangi bir profesyonel ekipman olmadan çektiğini de belirtti.

ABD donanmasında asker olan Austen Alexander ise 1 milyon izlenmeli bir videosundan 6000 dolar kazandığını söylüyor.

Bu geliri yalnızca Google AdSense üzerinden kazandığını söylüyor Alexander ve aslında yalnızca 143 bin abonesi var. Kanalına ulaşmak için buraya tıklayabilirsiniz.

1,38 milyon aboneli Shelby Church ise bu listenin en az kazananı...

Bu da bize YouTube algoritmasının ne kadar değişik olduğunu gösteriyor. Bir yanda 40.000 bin dolar, bir yanda da Shelby'nin 1 milyon izlenen videolarından 2 ila 5 bin dolar kazanması. Tabii ki bunun da çok iyi bir kazanç olduğunu biliyoruz ancak bu miktarları değiştiren birçok element var ortada. Shelby Church de bunu kanıtlarcasına, en çok parayı sponsorlu videolarından kazandığını söylüyor röportajında. (Kanalına buradan göz atabilirsiniz.)

Ruhi Çenet, Orkut Işıtmak, Enes Batur, Danla Biliç ve Barış Özcan gibi Türkiye'nin en çok aboneye sahip ve en çok izlenen isimlerinin de kaç para kazandığı hep merak ediliyor.

Özellikle geçen sene bu isimlerin yalnızca YouTube üzerinden uçuk paralar kazandığı söyleniyordu ama onlar, Business Insider röportajında olduğu net açıklamalar hiçbir zaman yapmadılar. Biliyoruz ki her 1 milyon veya üzeri izlenen videolar aynı paraları getirmiyor. Ancak Google Adsense üzerinden YouTube'un içerik üreticilerine kazandırdığı para çok yüksek paralar olmuyor. 

Bir de tabii tek bir videonun zaman içerisinde kazandırdığı paralar artabildiği gibi azalabiliyor da. YouTube içerik üreticilerinin de kanallarında birden fazla çok izlenmeli video olunca, görüp bilmeden hesap yapmak çok zorlaşıyor.

Ruhi Çenet'in bu videosu da bu açıdan oldukça bilgilendirici;

Bu içerikte de bahsetmiştik:

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme