3 Şubat 2021 Çarşamba

Diyanetin "evrimin doğruluğunu kabul etmek imanı bozar mı?" sorusuna cevabı

 kaynak:  https://eksisozluk.com/diyanetin-evrim-sorusuna-cevabi--6790995?a=popular


evrimin doğruluğunu kabul etmek imanı bozar mı?" sorusuna; evrimin imanla bağdaştırılamayacağı cevabını verdi. evrimin varlığına inanan bir selefi olarak kendimi kötü hissettim.

edit: arkadaşlar, islam'a ve ona inanmış mü'minlere saygısızlık yapmadan entry girmenizi rica ediyorum. kimse kimseyi kırmasın.

cevabın tamamı şu şekilde:

"islam inancına göre, başta insan olmak üzere her bir tür ayrı ayrı yaratılmıştır. dolayısıyla evrim teorisinin en temel argümanı olan, bütün türlerin tek bir türden oluşması ve evrilerek yeni şekiller alması anlayışı islam’ın kabul edeceği bir anlayış değildir. bu teorinin henüz ilmi/bilimsel (inanılan şeyin yüzde yüz olarak gerçekle örtüşmesi) olarak ispatlanmamış sadece bir teori olarak kalmış olması bir yana, materyalist felsefenin, insan denilen ve varlığı tesadüflerle açıklanamayan müthiş varlığın nasıl ortaya çıktığını güya açıkladığı için maşa olarak kullandığı bir teori olmuş ve bu kesimlerce benimsenmiştir.

kur’an’ı kerimin pek çok ayetinde ve tabi peygamber efendimizin sözleri olan hadisi şeriflerde ilk insan olarak adem’ın (as) yaratıldığı ve daha sonra insanların çoğalarak topluluk ve kabileler haline geldiği ifade edilmiştir. bu sebeple bu teoriyi islam ve iman ile bağdaştırmak ve uzlaştırmak mümkün değildir.

konu ile ilgili olarak felsefik ve tarihi malumat için [http://www.islamansiklopedisi.info/…c40/c400191.pdf http://www.islamansiklopedisi.info/…c40/c400191.pdf] linkini tıklayarak türk diyanet vakfının hazırlattığı islam ansiklopedisinin tekâmül nazariyesi maddesine ulaşabilirsiniz."

edit 2: ekşiup bağlantısı silindi.
görsel

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme