12 Şubat 2021 Cuma

NASA, Devasa Boyutlu Bir Asteroidin Önümüzdeki Ay Dünya'nın Yakınından Geçeceğini Açıkladı

 NASA, devasa boyutuyla dikkat çeken bir asteroidin önümüzdeki mart ayında Dünya'nın yakınından geçeceğini açıkladı. Bilim insanları, 2001 FO32 adlı bu asteroidin Dünya'ya çarpma olasılığının olmadığına inanıyorlar.

Uzay, küçük toz zerreciklerinden tutun da çarpacak olsalardı bir gezegeni yok edebilecek kadar yüksek hızlarda gezinen devasa kayalara kadar birçok farklı nesneyle dolu ve bizim Güneş sistemimiz de farklı değil. Asteroid olarak adlandırılan bu kaya parçaları, zaman zaman gezegenimizin yakınından geçiş yapmalarıyla biliniyor.

2001 FO32 adı verilen asteroid de bunlardan biri ve önümüzdeki mart ayında Dünya'ya nispeten yakın sayılabilecek bir mesafeden geçiş yapması bekleniyor. Bilim insanları, nesne hakkında pek fazla bir şey bilmiyorlar ancak Dünya'nın yakınından sorunsuz bir şekilde geçeceğine inanıyorlar. Bu noktada asteroidin yaklaşık 2 milyon kilometre mesafeden geçeceği tahmin ediliyor.

Dünya'ya çarpma şansı bulunmuyor:

asteroid

Bilim insanlarının yakından takip ettiği asteroidin boyutu onu özellikle ilginç kılıyor. Çapının yaklaşık olarak 0,767 ila 1,714 kilometre arasında olduğu tahmin ediliyor ve bu onu bildiğimiz tüm asteroidlerin %3'ü arasına yerleştiriyor. Bu büyüklükte bir asteroid Dünya'ya çarpacak olsaydı, müthiş derecede yıkıcı etkileri olabilirdi.

Neyse ki bilim insanları, yapılan ölçümler sonucu 2001 FO32'nin Dünya'ya çarpma şansı olduğuna inanmıyorlar. Asteroidin, Güneş etrafındaki yörüngesinin projeksiyonuna dayanarak her geçişinde gezegenimizden uzaklaşması bekleniyor. Bu noktada 2001 FO32, Dünya'ya bir sonraki en yakın geçişini 2052 yılına kadar yapmayacak ve bir sonraki geçişinde gezegenimizden daha da uzakta olacak.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönderme